Dünya Kupası Güney Amerika Elemeleri’nde Son Durum

2022 FIFA Dünya Kupası Güney Amerika Elemeleri heyecanı tüm hızıyla yaşandı ve son maçlar oynandı. 10. Maçların oynanması ile son durumların oluştuğu ve tüm dengelerin yerli yerine oturduğu eleme heyecanında Brezilya ekibi 27 puanla lider konumunda yer aldı.

10. Maçların oynanmasının ardından ise listedeki 2. Sırada toplam 19 puanıyla Arjantin aldı. Brezilya ekibinin 1 maç eksiği bulunmasına rağmen alınacak her sonuçla birlikte liderliğinin değişmeyecek olmasıyla son tablo oluştu.

2. Sırada yer alan Arjantin ekibini 16’şar puanla Ekvador ve Uruguay ekipleri takip etti. Bundan sonraki süreçte ise ilk 4’e giren ekipler Katar heyecanına dahil olacak.

Katar’daki Dünya Kupası’na doğrudan katılma hakkı kazanacak. Grupta 5. Sırada yer alan ekip ise Play-Off heyecanında boy gösterecek.

En Skorer Futbolcu Enner Valencia Oldu

10 takımın 10. Haftasında aynı grupta 5 karşılaşmayla kozlarını paylaştıkları heyecanda en heyecan verici mücadele Bolivya mücadelesi oldu. Fenerbahçe’nin Ekvador asıllı forvet oyuncusu Enner Valencia sahada fırtına gibi eserken 2 gol sevinci yaşatmasıyla dikkatleri üzerine çekti.

Takımı Ekvador’u öne çıkaran golleri ile 2-0 skorunu elde ettiği karşılaşma, 3-0 skoru ile son buldu. Valencia takımının zaferindeki en önemli isim olarak büyük övgü topladı. Karşılaşmanın 17. Ve 19. Dakikalarında gelen gol sesleriyle birlikte gol sesini 33’e çıkaran Enner Valencia bir rekora imza attı.

Daha öncesinde 31 gol sesleriyle Agustin Delgado ile paylaştığı en skorer oyuncu unvanını tek başına üstlenmiş oldu. Valencia, Ekvador’un en skorer oyuncusu olarak adını tarihe kazımış oldu.

Oynanan Son 5 Maçta Alınan Skorlar

10. hafta karşılaşmalarında 10 ekip 5 maç ile karşı karşıya geldi ve dengeler son şeklini aldı. Peru Şili ekibiyle karşı karşıya gelirken Peru çıkardığı 2 gol sesiyle galibiyeti elde etti.

Venezuela ekibi Brezilya karşısında 1 gol sevinci yaşasa da Brezilya’nın 3 golü galibiyete engel oldu.

Uruguay ve Kolombiya aynı sahada buluşurken Paraguay ile Arjantin aynı sahada buluştu ve her iki karşılaşmada gol sesi olmadan son buldu.