Dünya Kupası Avrupa Elemelerinde Sona Geliniyor

Futbolun en büyük organizasyonu, 4 yılda bir oynanan Dünya Kupası, 2022 senesinde Katar’da oynanacak. Katar’ın sıcaklığı nedeniyle ilk defa yaz ayları dışında düzenlenecek turnuvaya Avrupa’dan katılacak ekiplerin grup aşamasında oynadıkları maçlarda artık sona gelinirken, heyecan yine devam edecek.

Gruptan lider çıkan takımların direkt katıldığı turnuvada grup ikincileri ve Uluslar Ligi’nde en iyi dereceyi alıp Dünya Kupası’na katılamayan takımların oluşturacağı play-off aşamasının kuralarının çekilmesine az bir süre kaldı.

Türkiye Milli Takımı’nın Durumu Belli Olacak

2022 Katar Dünya Kupası’nda yer almak için mücadele eden Avrupa takımlarından birisi de Türkiye. Ay Yıldızlılar, Norveç, Hollanda, Cebelitarık, Letonya, Karadağ ile birlikte yer aldığı G grubunda oynadığı 9 maçta 18 puan toplayan ve grubunda 2’inci sırada yer alıyor.

Gruba oldukça iyi bir başlangıç yapan Türkiye, ilerleyen aşamalarda oldukça fazla puan kaybı yaşamıştı. 13 Kasım 2021 tarihinde oynanan maçlar öncesi gruptan çıkma aşaması oldukça düşük görülen Türkiye Milli Takımı, Norveç ve Hollanda’nın puan kaybı yaşadığı günde aldığı galibiyetle şansını bir hayli yükseltirken, Ay Yıldızlıların kaderi 16 Kasım akşamında çıkacak sonuçlara bağlı olacak.

Türkiye, eğer Karadağ karşısında galip gelmeyi başarırsa, Norveç ile Hollanda arasında oynanacak maçtan çıkacak sonuca göre turnuvaya nasıl katılacağını belirlemiş olacak. Türkiye’nin Karadağ karşısında galip geldiği senaryoda eğer Norveç Hollanda’yı mağlup ederse Türkiye direkt katılma şansı yakalayacak.

Eğer Hollanda Norveç’i mağlup etmeyi başarırsa Hollanda Katar’a direkt giden bileti alan takım olacak.

Play-Off Kuraları 26 Kasım’da

Her şeyin yolunda gitmesi durumunda Türkiye’nin de yer alması beklenen play-off’un kuraları 26 Kasım Cuma tarihinde, saat 19.00’da çekilecek. İsviçre’nin Zürih kentinde yer alan FIFA merkezinde çekilecek kuralarda eşleşen takımlar ise ilk maçlarını 24 ve 25 Mart tarihinde oynayacaklar.

Tek maçlı eliminasyon sistemiyle oynanacak play-off turunda gruplarından ikinci olarak çıkan 10 ve Uluslar Ligi’nde en iyi derecelere sahip olup Dünya Kupası vizesi alamayan iki takım eşleşecek. Toplam 12 takım arasında oynanacak maçlarda en başarılı sonuçları alan 3 takım Dünya Kupası için Katar’a gitmeye hak kazanacak.

Seri başı olan takımlar, maçları kendi sahalarında oynayacakları için avantaj sahibi olacak. Türkiye’nin grupta Hollanda’nın direkt çıkma şansı daha fazla olduğu için katılma ihtimali daha yüksek olan play-offlarda mücadele edecek takımlardan bazıları da belli olmaya başladı.

Gruplarında 10 maçı tamamlayan ekiplerden İskoçya, İsveç, Kuzey Makedonya, Portekiz, Rusya, İtalya ve Polonya play-offlara katılmayı garantileyen takımlar olurken, 16 Kasım günü oynanacak maçlarla birlikte grup aşaması tamamlanacak ve diğer ekipler de belli olacak.

İngiltere, Almanya, Hırvatistan, Danimarka, Belçika, Fransa, İsviçre ve İspanya gruplarında oynadıkları maçlarda aldıkları başarılı sonuçlarla birlikte gruplarını lider olarak tamamladılar ve Dünya Kupası’na direkt katılmaya hak kazandılar.