Dört Büyüklere Sınırlamalar Getirilecek

Türk Kulüplerin eski borçları yapılandırılıyor. Spor yasası için çalışmaların hızlandırıldığı borçlar için yasa çalışmasının olacağı gündeme geldi.

Dört büyüklerin Borcu 17 Milyar Lira

Ak Parti, Meclisin Ekim ayında açılmasıyla birlikte Spor yasalarında da düzenlemeye gideceği söyleniyor. Öncelikli konular arasında olan Spor yasasıyla ilgili çalışmalar hız kazandı. Son toplantılarda alınan karara göre başta Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor gibi takımların yanında diğer Türk kulüplerinin de eski borçlarının yapılanması için yasa çalışmasının olduğu ve bununda ayrıntılarının yakın zamanda açıklanacağı söyleniyor.

Kaynaklara göre geçtiğimiz günlerde AK Partili kurmaylar mecliste spor yasası ile ilgili yapılacak olan çalışmalar için toplandı. Toplantıya Banka temsilcileri de katılarak Türk kulüplerinin geçmiş borçları değerlendirildi.

Bu borçların yapılanması için çalışmaların başladığı öğrenildi. 31 Mayıs 2021 tarihi itibariyle Dört büyüklerin toplam borcunun 17 Milyar Lira olduğu, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na bildirilmişti. Dört büyüklerin daha önceki yapılandırmaları ise 2+9 yıl şeklindeydi. Kulüpler Finansal borçlarının, ilk iki yılını ödemesiz geçirerek geriye kalan dokuz yılda ödenmesi planlanmıştı.

Giderler Azaltılacak, Gelirler Artırılacak

Toplantıda konuşulan diğer bir konu kulüplerin gelir dağılımı oldu. Dört büyüklerin gelirlerinin yüzde 80’nin yayıncı kuruluştan geldiği ve kalan yüzde 20’lik kısmın ise bilet satışları ve forma satışlarından geldiği toplantıda konuşulan diğer bir konu oldu. Toplantıda, Türkiyedeki kulüplerin yabancı yayın kuruluşundan elde ettiği gelirlerin yüzde 50-60 civarına indirilmesi gerektiği konuşuldu.

Kulüplerin kendi giderlerlerinin düşürülmesi ve kendi  gelirlerinin artırılması gerektiği söylendi. Anadolu kulüplerinin ise gelirlerinin neredeyse yüzde 100’nü yayıncı kuruluştan sağladığı ve bu miktarın azalması gerektiği gündeme gelen diğer bir konu oldu. Bundan sonra Türk kulüplerinin Avrupa’daki kulüpler gibi daha çok bilet, forma ve ürünlerini satarak gelir havuzu oluşturulması planlanıyor.

Yaşa çalışmaları kapsamında Kulüplerin geleceğe yönelik hamleleri artırılıcak. Altyapıdan daha fazla oyuncu yetiştirilip, kar elde edilecek. Kulüp yöneticileri kendi dönemlerindeki borçlardan sorumlu tutulucak. Hem yöneticilerin hemde futbolcuların sözleşmeleri yeniden düzenlenecek. Kulüplerin borçlandırılmasına sınırlama gelecek. Yasa çalışmaları görüşmeleri tamamladığında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunularak yasanın hazır hale gelmesi bekleniyor.