Derbinin Kazananı Anadolu Efes

Uzun yıllardan bu yana Avrupa’nın en önemli basketbol organizasyonu THY Avrupa Ligi’nde bizi başarıyla temsil eden iki temsilcimizin, Fenerbahçe Beko ile Anadolu Efes’in 25 Kasım tarihinde oynadığı derbide gülen taraf son Avrupa Ligi şampiyonu Anadolu Efes oldu. Kıyasıya mücadelenin yaşandığı ve Fenerbahçe Beko’nun üstünlüğü son dakikalarda kaybettiği maç 84-89 Anadolu Efes’in üstünlüğüyle sona erdi. Bu sonuçla birlikte Fenerbahçe Beko 9’uncu mağlubiyetini alırken, Anadolu Efes cephesi 6’ıncı kez galibiyet sevinci yaşadı.

Fenerbahçe’de Sorunlar Büyüyor

Sezona koç değişikliği yaparak başlayan ve Sırp çalıştırıcının anlayışına uygun bir kadroya henüz sahip olmayan Fenerbahçe Beko’da sorunlar gün geçtikçe büyüyor. Maç boyunca alışıldıktan uzak ama bu sezona nazaran iyi bir ivmeyle oynayan Fenerbahçe Beko, maçın son 2 dakikasında ise bu sezon yaşadığı sorunların tamamını tekrar yaşamış oldu. Maç esnasında Fenerbahçe Beko’nun neredeyse tüm oyuncuları standart veya standart üstü performans sergilemesine rağmen maçın galibini belirleyenin koç performansı olduğunu söylemek bu noktada yanlış olmaz. Fenerbahçe Beko’nun ilk 3 çeyrekte ve son çeyreğin 2 dakikasına kadar üstünlükle götürdüğü maçın kopmamasını sağlayan en önemli etmenlerden birisi Anadolu Efes’in başarılı çalıştırıcısı Ergin Ataman’ın maç içi müdahaleleri oldu. Sezon başından bu yana parça parça bakıldığında iyiye yakın performanslar gösteren oyuncularından bir harmoni oluşturamadığı için suçlanan Fenerbahçe Beko koçu Filip Djordjevic’in bu maçta da aynı sorunları yaşamış olması Fenerbahçe Beko adına belirli problemleri işaret ediyor. Maç sonunda çeşitli protestolara maruz kalan Sırp koç, maç sonrası yapılan basın toplantısında sorumluluğu üstlenen ifadelerde bulunmadı. Sezon başından bu yana takımın oynayamayacağı bir oyunu oynatmakla suçlanan Djordjevic’in daha iyi işler yapmaması durumunda Fenerbahçe Beko bu sezonki hedeflerine erken veda etmek durumunda kalabilir.

Anadolu Efes Toparladı

Avrupa Ligi’nin son şampiyonu Anadolu Efes, tıpkı Fenerbahçe Beko gibi sezona iyi bir başlangıç yapamamıştı ancak son maçlarda gösterdiği performansla artık alışıldık ritmine daha yakın bir yerde olduğunu gösteriyor. Bu noktada belirtilmesi gereken hususlardan birisi de her rakibin Fenerbahçe Beko gibi sorunlar yaşamadığı ve Anadolu Efes’in daha uzun bir yolunun olduğu olmalı. Bununla birlikte, geçtiğimiz sezona da iyi bir başlangıç yapamayan ancak sonrasında toparlanan Anadolu Efes’in, Fenerbahçe Beko’ya nazaran daha derli toplu ve ne yaptığını daha iyi bilen bir ekip olduğunu söylemek yanlış olmaz. Shane Larkin’in de ekstra bir çaba sarf ettiği ve kendisini bu kadar önemli bir oyuncu yapan özelliklerini sergilediği maçta ne kadar etkili olabileceğini gösteren maçın en skorer ismi olması da tesadüf değil. Attığı 25 sayı ve 7 asistle maçın skora en çok katkı yapan oyuncusu olan Larkin’i, Tibor Pleiss 17, Vasilije Micic 14 sayı ile desteklerken, Fenerbahçe Beko’da Marial Shayok’un 18 sayısı galibiyeti getiremedi.