CYLE LARIN BEŞİKTAŞ İÇİN NEDEN BU KADAR ÖNEMLİ?

Beşiktaş’ın 2018 yılında renklerine bağladığı sol kanat-forvet oyuncusu Cyle Larin, 1 yıl Belçika’nın Zulte Waregem takımında top koşturduktan sonra Kara Kartal’a dönüş yaptı. Dönüşüyle Süper Lig’de etkili bir çıkış yapmayı başaran Kanadalı oyuncunun performansı ise her geçen gün daha fazla göz doldurmaya devam ediyor. Ayrıca Beşiktaş’ın teknik direktörü Sergen Yalçın’ın hocalığında, alışılmışın dışında bir oyun sergileyen Larin, kanat-forvet rolüyle siyah beyazlılar için çoktan önemli bir futbolcu oldu bile.

Beşiktaş’a 2018 yılında ABD takımı Orlando City’den transfer edilen Kanadalı oyuncu Cyle Larin, Kara Kartal’da 1,5 sezon top koşturduktan sonra 2019’da Belçikalı Zulte Waregem’e kiralanmıştı. Orada da başarılı bir şekilde top koşturduktan sonra tekrardan siyah beyazlılara dönen Cyle Larin, Beşiktaş’ta alışılmışın dışında bir santrafor olarak öne çıkmaya başladı. 25 yaşındaki oyuncunun, kanat-forvet rolüyle neden bu kadar önemli bir oyuncu olarak öne çıktığı ise son günlerde oldukça merak konusu oldu.

Oyuncunun geçen sezonki performansına dönüş yapacak olursak, bu soruya cevap bulabiliriz. Öncelikle Larin, 2019/2020 sezonunda forma giydiği Zulte Waregem’de güçlü performansıyla adından söz ettirmeyi başardı. Larin, çıktığı maçlarda kimi zaman hücum karakterli kimi zaman forvet karakterli futbolcularla oynadı. Bu sezonda da Vincent Aboubakar ile sahayı paylaştığını hesaba katarsak, Kanadalı oyuncunun ikinci forvet ya da kenar forvet alışkanlığını Zulte Waregem’da edindiğini söyleyebiliriz. Larin ayrıca santrafor olarak görev aldığı bazı maçlarda da zaman zaman kanat oyuncusu olarak oynamaya başladı.

Öte yandan yetenekli oyuncu, Beşiktaş’taki forvet boşluğunu da dolduruyor. Çünkü sezon başında Umut Nayir, Burak Yılmaz ve Kevin Price Boateng ile yollarını ayıran Kara Kartal’da, forvet oynayabilecek tek oyuncu olarak Güven Yalçın kalmıştı. Vincent Aboubakar’ı da bu bölgeye ekleyen Beşiktaş’ta gol paylaşımının nasıl olacağı ise merak konusuydu. İşte bu noktada Cyle Larin devreye girdi ve istikralı bir şekilde takımının skoruna katkı sağlayarak kadronun vazgeçilmez bir parçası oldu.

CYLE LARİN ARTIK ARKA DİREK GOLLERİNİN ÖNEMLİ BİR PARÇASI

Teknik direktör Sergen Yalçın, yaptığı bir açıklamada, ekibin attığı arka direk gollerinin önceden çalışılmış ve prova edilmiş pozisyonlar sayesinde gerçekleştiğini dile getirmişti. İşte Larin bu konuda da boy avantajından ötürü arka direğe atılan hava toplarında öne çıkan bir isim oldu. Ayrıca genç oyuncu hızlı oyunu sayesinde ceza sahasına süratli bir şekilde atak geliştirip, yerden atılan toplarla da hızlı bir şekilde ilerleyebiliyor. Bu sezon Avrupa’da, ligde ve kupada toplamda 19 gol atmayı başaran Cyle Larin, bu gollerin 9’unu arka direkte yaptığı vuruşlarla kaydetti.

KARA KARTAL’IN SAVUNMASINA DA YARDIM EDİYOR

Kanadalı oyuncu normalde bir forvet oyuncusu olmasına rağmen kenarda oynadığı karşılaşmalarda takımının savunmasına da katkıda bulunuyor. Rakip takımların bek oyuncuları hücuma başladığında, Larin de siyah beyazlı ekibin savunmasına yardıma geliyor. Bu durum, Sergen Yalçın’ın beklentilerini karşılamakla birlikte yetenekli oyuncunun kanat rotasyonundaki performansının da başarısını yükseltiyor. Zaten Larin’in karşılaşmalardaki mücadeleci yapısı istatistiklerle de belirlenebiliyor.

Whoscored’dan elde edilen verilere göre Larin top kapma başlığı altında Atiba Hutchinson, Rıdvan Yılmaz ve Domagoj Vida gibi siyah beyazlı isimlerin önüne geçmeyi başardı. Cyle Larin işte tüm bu özellikleriyle klasik bir kanat oyuncusu olmanın ötesine geçiyor ve takımın diğer bölgelerinde de etkili olarak Beşiktaş için önemli bir oyuncu olmayı başarıyor.