CEV AVRUPA ALTIN LİGİ ŞAMPİYONU FİLENİN EFELERİ OLDU

CEV Avrupa Altın Ligi finalinde Ukrayna ile Türkiye ‘nin karşı karşıya geldiği finalde Ukrayna’yı 3 – 2 yenen A Milli Voleybol Takımı şampiyon oldu.

Filenin Efeleri, CEV Avrupa Altın Ligi finalinde Ukrayna’yı 3 – 2 mağlup ederek aynı zamanda 27 – 30 Temmuz 2023 tarihlerinde Katar’da düzenlenecek FIVB Challenger Kupası’na katılmaya hak kazandı.

Şampiyonluğa ulaşan A Milli Voleybol Takımımız Filenin Efeleri tarihinde ilk kez Milletler Ligi’nde oynamaya hak kazanarak da tarihe geçtiler.

A Milli Voleybol Takımımız Filenin Efeleri 2019’da 4. olan Millilerimiz, 2022’de ise final oynamış ve Milletler Ligi’nin kapısından dönerek turnuvaya katılma hakkını elde edememişlerdi.

TÜRKİYE 3 – 2 UKRAYNA

CEV Avrupa Altın Ligi finalinde Ukrayna ile karşı karşıya gelen A Milli Voleybol Takımımız 2019 ve 2021’nin ardından Avrupa Altın Ligi’nde 3. kez şampiyon oldular.

Hırvatistan’ın Zadar kentinde oynanan karşılaşmayı; T.C. Zagreb Büyükelçisi Yavuz Selim Kıran ve TVF Başkanı Mehmet Akif Üstündağ da izledi.

Karşılaşmada ilk seti A Milli Voleybol Takımımız Filenin Efeleri, rakibi Ukrayna karşısında 14 – 25 ile geride kalarak karşılaşmaya kötü bir başlangıç yaptılar.

Mücadelenin ikinci setin de A Milli Voleybol Takımımız Filenin Efeleri karşılaşmaya ağırlığını koyarak seti 25 – 22 ile rakibini geride bırakarak durumu setler de 1 – 1 ‘ e getirdi.

Nefes kesen 3. Sette ise karşılaşma uzadı. İki takımının da bir birini kovaladığı 3. Sette gülen taraf gene A Milli Voleybol Takımımız Filenin Efeleri oldu. 3. Seti 26 – 24 ile geçerek kötü başladıkları karşılaşmada setler de durumu 2 – 1’e getirerek öne geçen taraf oldu.

A Milli Voleybol Takımımız Filenin Efeleri için 4. Seti kazanmaları halinde kupanın sahibi olacaklar dı ki rakipleri Ukrayna iyi bir geri dönüş ile seti 25 – 22 kazanarak setler de durumu 2 – 2 ‘ ye getirirken karşılaşmada uzatma setine gitmiş oldu.

Uzatmalar da rakibi Ukrayna’ ya büyük bir üstünlük kuran A Milli Voleybol Takımımız Filenin Efeleri 15 – 6 kazanarak setler de durumu 3 – 2 yapıp CEV Avrupa Altın Ligi finalinde rakibi Ukrayna’ yı yenerek şampiyon oldular.

TÜRKİYE – UKRAYNA MAÇ BİLGİLERİ

SALON: SC Visnjik – Dvorana Kresimir Cosic – Hırvatistan

HAKEMLER: Ksenija Jurkovic (Hırvatistan), Aleksandar Vinaliev (Bulgaristan)

TÜRKİYE: Burutay, Faik Samet, Adis, Efe, Bedirhan, Arslan, Volkan ( L ), Berkay ( L ) ( Kaan, Arda, Mirza, Mert Matiç, Yiğit )

UKRAYNA: Kovalov, Teryomenko, Shchytkov, Plotnytskyi, Semeniuk, Tupchii, Kanaiev ( L ) ( Poluian, Kisiliuk, Shchurov, Synytsia )

SETLER: 14 – 25, 25 – 22, 26 – 24, 22 – 25, 15 – 6

SÜRE: 146 dakika ( 24′,29′,36′,43′,14′ )