Çaykur Rizespor ve Yeni Malatyaspor Karşı Karşıya Gelecek

Süper ligin 16. Haftasında düşme potasında bulunan iki takım karşı karşıya gelecek. Bu takımlardan Çaykur Rizespor geçtiğimiz hafta oynanılan mücadelede bir diğer küme düşme potası ekibi Göztepe karşısında 3 – 1 skor ile galibiyet almıştı.

Çaykur Rizespor, Hamza Hamzaoğlu’nun teknik direktörlük koltuğunu devir alması ile birlikte iç sahada oynadıkları son 4 maçta 4 galibiyet aldı ve iç sahada yenilgiyi unuttu. Konuk ekip Yeni Malatyaspor ise Rumen teknik adam MariusSumudica’nın gelmesinin ardından ilk haftalarda başarılı sonuçlar alsa da geride kalan 8 maçta 2 galibiyet alabildi ve 2 maçtan da 1 puan ile ayrılırken 4 maçtan ise mağlubiyet ile ayrıldı ve 17. Sırada aldığı Yeni Malatyaspor şu anda 18. Sırada yer alıyor.

Çaykur Rizespor ve Yeni Malatyaspor daha önce 6 maçta karşı karşıya gelirken 3 maça Çaykur Rizespor ev sahipliği yapmıştı. Bu 3 maçta ev sahibi ekip 2 kez galibiyet alırken konuk Yeni Malatyaspor ise 1 kez galibiyet ile ayrılmayı başardı. Çaykur Rizespor’un ev sahipliğine oynanan son maçta Yeni Malatyaspor 0 – 4 gibi ezici bir skor ile galibiyete uzanmış ve bu deplasmandan ilk kez zafer ile ayrılmayı başarmıştı.

Geride bıraktığımız 16 haftalık dönemde Yeni Malatyaspor 4 galibiyet alırken 2 beraberlik ve 10 yenilgi aldı ve 14 puan toplayabildi. Ev sahibi ekip ise 4 galibiyet 1 beraberlik ve 11 mağlubiyet ile 13 puan toplayabildi ve 19. Sırada yer aldı.

İki ekipte geride kalan haftalarda ortalama olarak 1 puan bile toplayamadı. Devre arası transfer dönemine kadar en az yara ile girmeyi başarabilen küme düşme hattı takımları yapabilecekleri nokta atışı transferler ile bulundukları konumdan uzaklaşıp küme düşme tehlikesini atlatabilir.

Çaykur Rizespor İç Sahada Yenilgi Yaşamıyor

7. haftadan itibaren Çaykur Rizespor başında göreve getirilen Hamza Hamzaoğlu iç sahada oynadığı 5 maçta sadece oynanan ilk maçta mağlup olurken son 4 maçın 4’ünüde kazanmayı bildi. Elde edilen bu 4 haftalık başarı ile Çaykur Rizespor devre arası transfer dönemi yaklaşırken haraketlilik gösterdi.

Devre arasına kadar alınacak puanlar ile ve de transfer tahtasının açılmasıyla birlikte yapılacak takviyeler ile küme düşme hattının üzerine çıkıp küme düşmekten kurtulabilir. Burada en büyük etken sezon başında Bülent Uygun’a verilen fırsatlar Hamza Hamzaoğlu’na verilecek mi yoksa küme düşme riski pahasına yeterli takviyeler yapılmayacak mı sorusunun cevabını transfer döneminin sonunda öğrenmiş olacağız.

Devre arası transfer döneminde kadar yalnızca 3 maç kaldı ve bu maçlardan ilki küme düşme rakibi Yeni Malatyaspor karşısında oynayacak. İç sahada 4 maçtır yenilmeyen Çaykur Rizespor önümüzdeki iki iç saha maçında da yenilmezse küme düşme tehlikesini atlatabilir.

Yeni Malatyaspor Hala Toparlanamadı

Teknik direktör değişikliğine de giden Yeni Malatyaspor yönetimi eldeki kadroyu yetirince güçlendiremediği süper lig seviyesinde yeterince oyuncu barındıramadığı için şu anki konumunda olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Takımların başarısında teknik direktörlerin kalitesinin yanı sıra oyuncu grubunun da kaliteli olması gerekiyor. Rumen teknik adamda devre arasında istediği oyuncuların alınması durumunda küme düşme hattının üzerine çıkabileceklerini iddia etti.