Çağdaş Atan’ın Yolculuğu

Havanın yağmuru, geçimin zorluğu, oyuncunun formsuzluğu, çimlerin durumu… Türk futbolunda alakalı alakasız ne olursa olsun, tabiri caizse, alınacak ilk kelle her zaman teknik direktörün olur. Alanyaspor ile karşılıklı olarak sözleşmesini fesheden teknik direktör Çağdaş Atan 3. Hafta sonunda görevinden ayrılan 5. Hoca oldu. Hafta başına birden fazla hocanın istifa ettiği ligimiz bu gidişatını kendisini yok edene kadar sürdürür mü bilinmez ama bu olay özelinde Çağdaş Atan’ın geçmiş kariyerine göz atmakta fayda var.

Çağdaş Atan Kıyımın Son Halkası

İlk teknik direktörlük tecrübesini Antalya temsilcisinde yaşayan ve oynattığı futbol ile de dikkatleri üstüne çeken Çağdaş Atan, profesyonel antrenörlük kariyerine 2015/2016 sezonunda Gaziantepspor bünyesinde başladı. Sergen Yalçın’ın ekibinde önemli bir yer tutan Çağdaş Atan, sonrasında sırasıyla Kayserispor, Eskişehirspor, Konyaspor, Alanyaspor, Yeni Malatyaspor ve en son olarak Beşiktaş’ta yardımcı antrenörlük fırsatı bulan Çağdaş Hoca, Ağustos 2020’de Sergen Hoca’nın ekibinden ayrılarak Alanyaspor’un başına geçti ve burada ilk teknik direktörlük deneyimini yaşamaya başladı.

Alanyaspor’un başında toplam 47 maça çıkan hoca, bu maçlarda 21 galibiyet, 8 beraberlik ve 18 mağlubiyet aldı ve maç başına 1.51’lik bir puan ortalaması tutturdu. 2020/2021 sezonunun 16. Haftasına kadar geçen süreçte 10 hafta liderlik koltuğunda oturan Alanyaspor’un oynadığı oyun, hücum anlayışı ve yaptığı yoğun pres tüm futbolseverlerin hem dikkatini hem de takdirini üstüne çekiyordu.

Sonraki süreçte Alanyaspor işler o kadar iyi gitmediyse de Alanya hocasıyla geçirdiği ilk sezonunu 60 puanla 7. Sırada tamamladı.

Kolay Olan

Alanyaspor yönetimi, bu yaz transfer döneminde çehresi baştanbaşa değişen bir takım olarak geçen sene istikrarlı bir şekilde zirvede yer alabilmiş hocasını daha ligin başında göndererek neyi değiştirdiğini düşünüyor veya neyi amaçladı bunu bilmek güç. İşin daha da korkutucu olanı bir düşünce veya bir amaçtan daha da öte kolay olanın teknik direktörü göndermek olduğunu bildikleri için faturayı ona kesmiş olmaları.