Bülent Korkmaz İstifa Etti

2021/2022 sezonunda Süper Lig’in 4’üncü haftasından itibaren Alanyaspor’da teknik direktörlük görevi yapan ve takımıyla sahaya çıktığı ilk 8 maçta topladığı puanlar ve aldığı flaş sonuçlarla büyük bir başarı sağlayan Bülent Korkmaz, 29 Aralık günü oynanan ve 5-0 kazanılan Mardin 1969 maçından sonra istifa ederek görevinden ayrıldı.

Süper Lig’in 19’uncu haftasında oynanan ve 1-1 berabere biten Fatih Karagümrük maçı sonrası yaptığı açıklamalarda başarılı bir ilk dönemi geride bıraktıklarını ve yapacakları transferlerle ikinci devreye daha iyi girmek istediklerini belirten 53 yaşındaki teknik direktörün bu sürpriz kararının altında yatan sebebin yönetimle yaşanan anlaşmazlıklar olduğu düşünülüyor. Alanyaspor’da teknik direktörlük görevine gelmesi beklenen isim ise Francesco Farioli.

Alanyaspor’da Sürpriz Ayrılık

2021/2022 sezonuna bir önceki sezon Süper Lig’de fırtınalar estiren teknik direktörü Çağdaş Atan ile başlayan Alanyaspor, ilk 3 haftada gelen kötü sonuçlar nedeniyle çok eleştirilen bir karara imza atmış ve Çağdaş Atan ile yollarını ayırdıktan sonra Bülent Korkmaz’ı takımın başına getirmişti. Bülent Korkmaz yönetiminde sahaya çıktığı ilk 8 maçta 18 puan toplayan ve bu süreçte Fenerbahçe ve Galatasaray’ı dize getiren Alanyaspor çok ciddi bir yükseliş yaşamıştı.

Bu 8 maçlık dönemden sonra 4’üncü sıraya oturan ve oynadığı Göztepe karşılaşmasında berabere kalan Alanyaspor, sonra bambaşka sonuçları aldığı 8 haftalık bir dönem yaşadı ve 2 galibiyet, 1 beraberlik ve 5 mağlubiyet ile ilk devreyi 8’inci sırada kapattı. Geçtiğimiz sezona göre çok daha zayıf bir kadrosu olmasına rağmen ilk devre bazında benzer puanları toplamayı başardıklarını ifade eden teknik direktör Bülent Korkmaz’ın ikinci devrede de Alanyaspor’un başında devam edeceği düşünülüyordu ancak 29 Aralık tarihinde çok ilginç bir gelişme yaşandı.

Ziraat Türkiye Kupası 5’inci Eleme Turu Müsabakasında kendi sahasında karşılaştığı Mardin 1969 takımını 5-0 yenen Alanyaspor’da teknik direktör Bülent Korkmaz istifa ederek görevinden ayrıldı.

Farioli Alanyaspor’a Geri Dönüyor

Bülent Korkmaz’ın bu sürpriz ayrılığının altında transferler konusunda yönetimle yaşayabileceği anlaşmazlıkların ihtimalinin bulunduğu ifade edilirken, Alanyaspor’un yeni teknik direktörünün de İtalyan Francesco Farioli olması bekleniyor. Türkiye’ye ilk adımını Alanyaspor teknik direktörü Çağdaş Atan’ın yardımcılığını yaparak atan Farioli’nin aşina olduğu ve sevdiği bir camiaya döneceği tahmin edilirken, Alanyaspor yönetimi de koltuğu yakından tanıdığı bir teknik adama devretmek istiyor.

Farioli, Çağdaş Atan’ın yardımcılığını yaptığı dönemde Fatih Karagümrük’ten aldığı teknik direktörlük teklifini değerlendirebilmek için Alanyaspor’dan ayrılmış ve ilk teknik direktörlük tecrübesini yaşamıştı. Karagümrük’ün başındayken tercih ettiği oyun tarzıyla birlikte Türkiye’deki futbolseverlerin ilgisini çeken ve takdirlerini toplayan İtalyan teknik adam, 2021/2022 sezonunun 16’ıncı haftasında oynanan Konyaspor maçında aldığı mağlubiyetten sonra takımdan gönderilmişti. Karagümrük teknik direktörü olarak 27 maça çıkan 32 yaşındaki teknik adam, 11 galibiyet, 8 beraberlik ve 8 mağlubiyet almış ve 1.52 puan ortalaması tutturmuştu.