Brezilya – Arjantin Maçının Akıbeti Merak Ediliyor


Dünya Kupası Güney Amerika Elemeleri heyecanlı bir şekilde devam ediyor. Takımlar; 2022 yılında düzenlenecek olan Dünya Kupası’na katılmayı hedefliyorlar. Ancak, eleme maçlarında herkesi şaşırtacak türden ilginç bir gelişme yaşandı.


5 Eylül 2021 Pazar günü TSİ 22.00’de oynanması beklenen Brezilya – Arjantin maçı ertelendi. Tüm dünyanın merakla beklediği bu maçın ertelenmesinin ardından akıllarda tek bir soru var! Brezilya – Arjantin maçı hakkında ne karar verilecek?


Brezilya – Arjantin Maçı Neden Ertelenmişti?


Brezilya’nın Sao Paulo kentinde oynanması planlanan Brezilya – Arjantin karşılaşması ilginç olaylara sahne oldu. Maçın başlamasının ardından Brezilyalı sağlık görevlileri sahaya girdiler. Arjantin Milli Takımı’nda forma giyen dört futbolcunun Brezilya’nın Covid-19 ile mücadele kapsamında almış olduğu önlemlere uymadığı iddia edildi. Bu oyuncuları karantinaya almak istediler.


İngiltere’de top koşturan Emiliano Martinez, Lo Celso, Emiliano Buendia ve Cristian Romero; maçtan önceki son 14 günde bu ülkedeydiler. Ancak, Brezilya’ya girmek adına göç idaresi tarafından istenilen yeminli beyanda son 14 günde İngiltere’de olmadıklarına dair görüş bildirdiler. Bir başka deyişle, yasaları çiğneyerek hareket ettiler.


Brezilya; Covid-19’u en ağır geçiren ülkelerin başında geliyor. Ölü sayısında ABD’nin ardından ikinci sırada bulunan ülkede her gün yüzlerce insan bu hastalıktan dolayı hayatını kaybediyor. Vaka ve ölü sayılarını bir türlü düşüremeyen Brezilya; son 14 gün içerisinde İngiltere başta olmak üzere bazı ülkelerde bulunan yabancıların ülkeye girmesine izin vermiyor.


Sonuç olarak, Brezilya – Arjantin maçının ne olacağı hakkında net bir bilgi yok! Her iki ülkenin federasyonları hakkında da disiplin soruşturması başlatıldı.


Brezilya – Arjantin Maçı Devam Edecek Mi?


Maçın kaldığı yerden mi devam edeceği yoksa baştan mı başlayacağı merak ediliyor. FIFA ve müsabaka hakeminin maçı durdurduğu ve devam etmemesine karar verdiği bilinen bir gerçek! Bunun yanı sıra, FIFA; hem her iki federasyondan hem de milli takım yetkililerinden savunma talep etti. Güney Amerika Futbol Konfederasyonu Conmebol da sorumlular arasında gösteriliyor.
Sonuç olarak, FIFA; hem parasal hem de sportif cezalar verebilir. Bu maç ile ilgili nihai kararın yakın zamanda açıklanması bekleniyor.