Bizim Çocuklar Sahneye Çıkıyor

EURO2020’de kötü bir performans gösterdikten sonra yaşanan travmayı atlatamayan Türkiye Futbol Milli Takımı, bu turnuvadan önce oynanan Dünya Kupası Elemelerinde iyi bir başlangıç yapmış ancak EURO2020 sonrası oynanan maçlardan sonra liderlik avantajını kaybetmiş ve hatta gruptan çıkma şansını da zora sokmuştu.

Yine de matematiksel olarak şansı devam eden Türkiye Futbol Milli Takımı’nın umudunu sürdürebilmesi için kazanması gereken iki maçı oynayacağı dönem yaklaşıyor.

Türkiye’ye Mucize Lazım

Dünya Kupası Avrupa Elemelerine G grubunda başlayan Türkiye Futbol Milli Takımı, ilk maçında Hollanda’yı 4-2 ve Norveç’i 3-0 yenerek çok sükseli ve iyi bir başlangıç yapmıştı.

Grubun en kuvvetli iki takımı karşısında galip geldikten sonra 3-1 öne geçtiği maçta Letonya ile 3-3 berabere kalan Milli Takım, çok kötü geçen EURO2020 tecrübesinden sonra Karadağ karşısında kötü bir performans sergileyerek 2-2 berabere kalmıştı.

Bu maçtan sonra özellikle teknik direktör Şenol Güneş’in takıma oynattığı oyun sorgulanmaya başlamış, sonrasında grubun en zayıf halkası olarak görülen Cebelitarık maçında ise eleştiriler iyiden iyiye artmıştı.

Eylül ayında oynanan maçlarda en son olarak Hollanda Milli Takımı ile karşılaşan Türkiye Futbol Milli Takımı 6-1’lik ezici mağlubiyeti alınca Şenol Güneş için yolun sonunun geldiği konuşulmaya başlanmıştı. Dedikodular gerçeğe döndü ve Şenol Güneş’in yerine Stefan Kuntz getirildi.

Stefan Kuntz ile birlikte henüz çok fazla vakit geçirmeyen Türkiye Futbol Milli Takımı’nın gruptan çıkabilmesi için ilk olarak iki maçını da kazanması gerekiyor.

Bu maçlarını kazandıktan sonra özellikle Norveç’in puan kaybı yaşamasını beklemesi gereken Milli Takım, Dünya Kupası’na direkt katılabilmek için gereken liderliği Hollanda’dan alması çok düşük bir ihtimal olduğundan, işler yolunda gitse bile Dünya Kupası’na katılabilmek için ekstra maçlar oynamak zorunda.

Milli Takım Grubunun Takvimi

G Grubu’nda 8 maçta topladığı 15 puanla birlikte 3’üncü sırada yer alan Türkiye Futbol Milli Takımı Dünya Kupası Elemeleri grup aşamasındaki son iki maçına çıkıyor. 13 Kasım Cumartesi tarihinde grubun en zayıf halkası olarak görülen Cebelitarık’ı kendi sahasında ağırlayacak olan Türkiye Futbol Milli Takımı, gruptaki son maçını ise dış sahada Karadağ karşısında oynayacak.

16 Kasım Salı günü oynanacak Karadağ maçını oynadığı dakikalarda bir andan da Hollanda’nın Norveç’i ağırladığı maçı da takip etmek zorunda.

13 Kasım tarihinde Letonya’yı kendi sahasında ağırlayarak 3 puanı arayacak olan Norveç Futbol Milli Takımı, 16 Kasım tarihinde Hollanda karşısında çıktığı maçta avantajını sürdürmek isteyecek. Grubun lideri Hollanda, eğer Karadağ karşısında çıktığı ilk maçında galibiyete ulaşırsa gruptan çıkmayı garantileyecek ve Norveç karşısında prestij maçına çıkacak.

Hollanda’nın Karadağ karşısında 1 puan alması ve Norveç’in Letonya’yı ağırladığı maçtan 3 puanla çıkması durumunda averajla liderliğini sürdürecek olan Hollanda’nın kaderi son maçta kendi sahasında ağırladığı Norveç maçı ile belli olacak.