Bir İstanbul Yıldızı: Visca

2011-2012 sezonunun başından beri önceki adı İstanbul Büyükşehir Belediyespor şimdiki adı Başakşehir FK takımında sahada yer alan Bosna-Hersekli yıldız futbolcu Edin Visca, ülkemizde en istikrarlı şekilde boy gösteren yabancı futbolcular arasına adını altın harflerle yazdırdı.

Yıldız futbolcu geldiği günden bugüne kadar hem kaydettiği aşama hem de kulübe verdiği katkı nedeniyle hem kendi takımının taraftarları tarafından hem de tüm futbolseverler tarafından beğenilerek izlenen, takdir edilen futbolcuların listesine çoktan girmiş durumda.

Öte yandan kendi kariyeri ve ülkesini düşündüğümüzde düzenli olarak kendi milli takımında da boy gösteren Visca, her transfer döneminde adının üç büyükler ve özellikle Fenerbahçe ile anılmasına rağmen şuana kadar herhangi bir resmi transfer görüşmesi yapmış değil.

İstatistikleri ile Edin Visca

2009-2011 yılları arasında forma giydiği  Zeljezničar kulübünde 39 maçta 11 gol bulmuşken transfer olduğu günden beri istikrarlı bir şekilde forma bulduğu ve skora katkı yaptığı Başakşehir FK’de 316 maçta attığı 91 golün yanı sıra yaptığı asistler ve oyun kurulumuna, takımın hücum üretkenliğine yaptığı katkı onu takımının en değerli futbolcusu yaptı. Önümüzde futbol oynayacağı süreyi de düşünürsek takımına yaptığı katkı gol ve asist anlamında daha da artmaya devam edecek gibi duruyor.

Oyun Şablonunda Visca

Genellikle 4-2-3-1 formasyonunda sağ ve sol açık olarak oynayan Visca bir çok farklı özelliği bir arada bulundurması ile fark yaratan bir futbolcu haline geliyor. Takımı geride rakibini karşıladığı anlarda karşı yarı sahada bulduğu boşlukları iyi değerlendirip kontra atak tehditleri oluşturan Visca; top kendi takımında iken hem kendi dribblingleri ile yarattığı pozisyonlarda hem de ters kanattan gelen toplarda ceza sahasına hareketlenmesi ile pozisyonların içerisinde hep bulunan kanat forvet tanımına uyan modern bir oyuncu olarak göze çarpıyor.

Bunun yanı sıra duran topları da etkili kullanabilen Bosna Hersekli futbolcu hücum planlarının her birinde antrenörlerini rahatlatan, işlerini kolaylaştıran bir görünümde. Tüm bu özellikleri Visca’yı kariyerinin sonuna doğru büyük bir kulübe ya da Avrupa takımlarına götürür mü izleyip göreceğiz.