BİR FENERBAHÇE EFSANESİ PERO ANTİC

Makedon basketbolunun yetiştirdiği Nadir isimlerin başında  geliyor şeklinde bahsede bileceğimiz özel oyunculardan biri olan ve 40 yaşına merdiven dayayan Pero Antic ING basketbol Süper Ligi’nde giymiş oldu sarı-lacivertli Fenerbahçe Beko forması altında ilk kez bir Türk iki benim Avrupa Ligi’ni kazanarak kupayı Müzesi’ne götürmesin de çok önemli bir sağlayan isim olmuştu.

BASKETBOLCUNUN KARİYERİ

Koton Sinan basketbolculuk hayatına 1999 senesinde ne kadar ekiplerinden KK Rabotniçkİ formasını terleterek başlayan 38 yaşındaki Pero Antic yıllar 2001 gösterdiğinde Yunanistan’ın AEK takımına dahil oldu. Yunanistan’ın köprü ekibinin formasını 4 yıl boyunca düzenli bir şekilde terleten Makedon basketbolcu bu ekiple Yunan Ligi şampiyonluğunu kazanmasının ardından sırf temsilcisi Kızılyıldız’a transfer olmuştu.  

Türk temsilcisi Kızıl yıldızla Radivoj Koraç Kupası’na kaldırma başarısını gösteren Pero Antic 2007/2008 sezonunda ise Bulgaristan’a transfer olmuştu. Bu dönemden sonra Rusya’nın yolunu tutarak Spartak St. Petersburg’da takımı forması altında ter döken tecrübeli oyuncağı çizmiş olduğu form grafiği ve göstermiş olduğu harika performans ile Avrupa’dan çok önemli ekiplerin dikkatlerini üzerine topladı. 

Gösterdiği bu performansın ardından Yunanistan’ın ve basketbol dünyasının çok önemli ekibi olan Olimpiyakosa transfer oldu.  Bu önemli Yunan ekibi ile ard arda iki yıl Avrupa Ligi şampiyonluğunu yaşayıp kupayı müzeye götürmeye Başaran Makedon Yıldız’da 31 yaşındayken NBA’den teklifler geldi.

Iki sezon boyunca Amerika ulusal Ligi ekiplerinden Atlanta Hawks forması altında ter döken Pero Antic takvimler 2015’i gösterdiğinde ING basketbol Süper Ligi ekiplerinden sarı-lacivertli takım Fenerbahçe Beko ile 2 yıllık bir kontrata imza atarak Avrupa’ya dönüş yapmış oldu.

FENERBAHÇE KARİYERİ

Türkiye’de sarı lacivert Fenerbahçe forması giydi 2 yıl içerisinde ING basketbol Süper Ligi şampiyonluğu ipini göğüslemeyi Başaran tecrübeli oyuncu Pero Antic bir yandan da 2017 yılında basketbolun en görkemli organizasyonlarından biri konumunda bulunan Avrupa Ligi’nde ilk defa bir Türk ekibinin kupayı Müzesi’ne götürmesin de çok eskiden bir rol oynadı. 

Sarı-lacivertli ekip Fenerbahçe Beko’da süregelen başarılı ve Unutulmaz senelerin ardından tekrar Kızılyıldız’a dönmüş olan ve basketbol hayatına orada sonlandıran efsane Makedon basketbolcu Pero Antic şu anda Makedonya Basketbol Federasyonu Başkanlığı görevinde bulunuyor.  Efsane oyuncu Pero Antic Ayrıca Ülkesi Makedonya’nın Olimpiyat komitesi başkan yardımcılığı görevini de üstlenmiş durumda.