BİR EFSANE DAHA GİTTİ: MARADONA 60 YAŞINDAYDI

Futbol Dünyasının Arjantinli Efsanesi Diego Armando Maradona 25 Kasım’da hayata gözlerini yumdu. Maradona’nın vefat haberi Güney Amerika’dan Avrupa’ya kadar tüm dünyayı yasa boğdu. Arjantin’in ikonikleşmiş oyuncusu Maradona beynindeki emboli nedeniyle geçirdiği beyin ameliyatından 2 hafta sonra Tigre’deki evinde uykusu sırasında geçirdiği kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti.

MARADONA NASIL ÖLDÜ

İngiliz Basını; Diego Armando Maradona’nın uykuya geçmeden önce bakıcısına kendini iyi hissetmediğini ve erken yemek istediğini belirttiğini, uykuya daldığı sıradaysa bakıcısının Maradona’nın sağlık durumundan şüphelendiği için ambulansı aradığını fakat sağlık görevlilerinin tüm çabalarına rağmen Arjantinli efsanenin hayata geri döndürülemediğini yazdı. Maradona’nın otopsi ön raporunda ise kronik kalp yetmezliği dolayısıyla akut akciğer ödemi geçirdiği tespit edildi.

Daha önce 1991 yılında kokain kullanıldığı bilinen yıldızın kesin otopsi sonucu, vücudunda herhangi bir maddenin olup olmadığı toksikolojik ve histopatalojik testler ile ortaya çıkacağı söylendi. Maradona hayatını kaybetmeden önce kokain kullandığı için Japonya’nın kendisine vize vermemesi üzerine, Hiroşima’ya atılan bombaya gönderme yaparak; “Evet, kokain kullandım ama hiç değilse Amerikalılar gibi binlerce masum insanı öldürmedim.” İfadelerini kullanmıştı.

MARADONA İÇİN ULUSAL YAS İLAN EDİLDİ

Diego Armando Maradona’nın ölümü birçok medya kuruluşu tarafından doğrulanınca Arjantin sokakları insanlarla dolmaya başladı. Arjantin Milli Takımı’nın yanı sıra Napoli ve Boca Juniors’un da efsanesi olan yıldız Maradona için binlerce Boca Juniors taraftarları, tüm zamanın en iyi futbolcularından biri olan Maradona’yı onurlandırmak için ellerinde karanfillerle sokaklardaydı. Arjantin’de Maradona’nın ölümü dolayısıyla Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez 3 günlük Ulusal Yas ilan etti.

Diego Armando Maradona’nın naaşı Devlet Başkanlığı Casa Rosada’dayken, yerel saat ile 06:00’dan 16:00’a kadar devam eden cenaze törenine on binlerce Arjantinli katıldı. Arjantinliler, Buenos Aires doğumlu, işçi sınıfı banliyösünde, gecekondu mahallesinde doğan Maradona için tabutunun önünde sıraya girerek Arjantinli yıldızla vedalaştılar.

Maradona’nın 1999 yılında İstanbul’a da bir yarışma programına katılmak için geldiği biliniyor. Ayrıca o dönemde Maradona’nın Kocaelispor ile görüştüğü ortaya atılmıştı. Maradona’nın menajerinin Kocaelispor Başkanı Sefa Sirmen ile görüştüğü ve menajerlik görevi teklif edildiği belirtildi.

Maradona’nın vefatı için, beraber FIFA 20. Yüzyıl Oyuncusu ödülü aldıkları Brezilyalı Efsane Pele: “Ne üzücü bir haber. Ben mükemmel bir arkadaşımı, dünya bir efsaneyi kaybetti. Söyleyecek çok şey var ama şimdi Allah ailesine güç versin. Umarım bir gün onunla birlikte gökyüzünde top oynayabiliriz.” İfadelerini kullandı.