BİR BOKS EFSANESİ: BİLLY MİSKE

Spor dünyası birçok efsaneye sahne olmuştur. Kimisi yeteneğiyle efsane konumuna yükselirken kimisi de çalışarak bu konuma yükselmiştir. Bazısı insanları etkiler bazıları peşinden sürükler. Kimisi de yaptığı spora kendini adayarak. İşte Billy Miske bu tarz bir sporcu. Bir boksör. Öleceğini bile bile dövüşen bir boksör. Biraz daha anlatalım bu efsaneyi bu yazımızda.

KARİYER

Miske 12 Nisan 1984’te Minnesota, St. Paul’da doğdu. Alman asıllı bir Amerikalı olan Miske kariyerine orta sıklet olarak başladı. Kariyeri boyunca, birçok tanınmış dövüşçüyü yenerek, hafif-ağır ve ağır sıklet olarak başarılı bir şekilde rekabet etti.

6 Eylül 1920’de Miske, World Heavyweight Boxing unvanına karar vermek için verilen mücadelenin üçüncü turunda Jack Dempsey’e yenildi. Bu, radyoda yayınlanan ilk ağır sıklet başlık maçıydı ve bu ayrıca Billy Miske’nin elendiği tek maçtı. Kariyerinde 74 galibiyet alan Miske bu galibiyetlerin 34’ünü nakavtla bitirdi.

Boks kariyerinin zirvesinde Miske’i rahatsız eden bazı şikayetler vardı. Bu şikayetler sebebiyle hastaneye giden Billy Miske 1919 yılında amansız böbrek rahatsızlığına yakalandığını öğrendi. Birkaç sene daha ömür biçilen Billy Miske bu gerçeği hiç kimseye söylemedi.

Bir süre boksa ara vermek zorunda kalan Billy Miske takvimler 1920 Eylül’ünü gösterirken zamanın Dünya Şampiyonu Jack Dempsey ile unvan maçına çıktı. Bu karşılaşmayı nakavt ile kaybeden Billy Miske kariyerinin tek nakavtını da Jack Dempsey’e karşı aldı. Hastalığının nüksetmesi sebebiyle boks hayatını noktalayan Billy Miske araba satış işine girdi.

Araç satışından para kazanamayan Billy Miske üstüne borçlanmaya başlamıştı. Borçların birikmesiyle birlikte ailesini düşünen ünlü boksör ringlere geri dönme kararı aldı.

7 KASIM-1 OCAK

 Muhtemelen Billy Miske’e hayatının en mutlu sürecini sorsak bu tarih aralarını söylerdi. 7 Kasım 1923’te borçlarını sıfırlamak için son maçına çıkan Billy Miske,  eski Dünya Ağırsıklet şampiyonu Bill Brennan’ı son raundunda nakavt ederek kariyerinin son galibiyetini aldı.

Bu maçtan kazandığı paralarla ailesine ve çocuklarına harika bir Noel yaşatan efsane boksör 1 0cak 1924’te hayata veda etti. Hayata veda ettikten yıllar sonra 2010’da Uluslararası Boks Onur Listesi’ne dahil edilen boksör tarihin en unutulmaz boks figürlerinden birisi olarak gösteriliyor.