Bir Başarı Öyküsü: İlyas Çanakçı

Hayatının bir döneminde düğünlerde pilav satarak para kazanan İlyas Çanakçı’nın başarı dolu hayat hikayesini sizler için derledik. İşte son hedefi olan Tokyo Olimpiyatları için ter döken İlyas Çanakçı…

Hedef Olimpiyatlar

Viyana Klasik Salon Yarışları’nda 400 metre koşusunda 47,3’lük derece yaparak genel sıralamada ikinci olan ve kendi en iyi derecesi kazanan İlyas Çanakçı, lise döneminde harçlığı çıkarabilmek için düğünlerde pilavcılık ve garsonculuk yapıyordu.

O dönemlerde düğün başına 30 TL gibi bir para alan Çanakçı kendisi için haftada iki düğüne gitse 60 TL kazandığını ve iyi para olduğunu söylüyor. 2021 Olimpiyatları’na bireysel olarak katılmanın kendisi için çok zor olacağını belirten İlyas Çanakçı bu nedenle 2021 Tokyo Olimpiyatlarına 4X400 ekibi ile gitmek istediğini belirtti. Fakat 2024 yılında bireysel olarak kota almak istediğini söyledi.

Demirören Haber Ajansı’na (DHA) özel açıklamalar yapan İlyas Çanakçı, annesinin ilk başlarda spora başlamasına karşı çıktığını söyledi. Spora Tuğba hocasının listeye geçmesi ile başladığını kendisinin öylesine atladığını, Tuğba hocanın ise başkalarını seçtiğini ve daha sonra arkadaşları sayesinde başladığını anlattı.

Spora başladığı dönemlerde çok hasta olduğu için annesinin istemediğini belirten Çanakçı, spor yaşamına futbol ile başlayarak muatyhai ile devam ettiğini ailesini is Tuğba hocanın ikna ettiğini söyledi. Şimdilerde ise ailesi ile arasının çok iyi olduğunu her yarışta kendisini desteklediklerini söyledi.

Aldığı Maaş ile Eve Destek Oluyor

Babasız büyüyen İlyas Çanakçı bu nedenle maaşla eve destek olduğunun bunun ise hoşuna gittiğini dile getirdi. Milli formayı ilk kez Romanya’da giydiğini ve ilk madalyasını da yine aynı müsabakada aldığını anlatan 19 yaşındaki genç milli atleti ilk aldığı maaşla da eve yiyecek alarak annesine sürpriz yaptığını ve eve destek olduğunu belirtti.

U18 iken o dönem U20’de ikinci olduğunu ilk milliliği ve madalyasını bu şekilde elde ettiğini söyledi. Eve maddi açıdan destek olmanın inanılmaz mutlu edici bir şey olduğunu söyleyen Çanakçı, babasız büyüdüğünü annesine yardımcı olmak istediğini ve bu nedenle zor bir yaşam geçirdiğini dile getirdi.

19 yaşındaki genç sporcu 4X400 takımı ile 2019 yılında İsveç’in Boras şehrinde düzenlenen U20 Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda kazandıkları birinciliğe vurgu yaptı. Adım adım ilerlediğini Avrupa’da madalya aldıklarında final oynayabileceklerini düşündüğünü söyledi.