Bielefeld ve Transfer Politikası

Uluslararası Futbol Araştırmaları Merkezi, 2016 yılından bu yana gerçekleşen transferler özelinde bir rapor yayınladı. Yayınlanan raporun en üst sırasında dünya çapında bilinen takımlar yer alırken alt sırada yer alan takımlarda dikkat çekti. En Alt sırada yer alan Arminia Biefeld transfere para harcamayan futbol takımı olarak adlandırıldı. Var olmayan şehir olarak tarihe geçti.

Var Olmayan Şehir

Var olmayan şehir… Bielefeld Almaya’nın küçük şehirlerinden bir tanesi olan ve toplam nüfuzu 350 bin civarında olan şehre deniliyor. Haliyle futbol takımı da pek büyük bütçelere sahip değil.Almanya’da öğrencilerin arasındaki jargonda var olmayan şehir olarak anılmaktadır. Sessiz sakin, gıda üretimi ile ünlü bir bölgedir.

Takımının ismi ise Germenlerin Romalıları yendiği bölge olan Arminia’dan gelmektedir.Arminia Bielefeld, bu sezon Bundesliga’daki 17. Yılını geçiyor. Ancak buna rağmen Freiburg Hoffenheim, Mainz ve Augsburg’dan daha fazla Bundesliga mücadelesine çıktığı biliniyor. Tam 8 kez de Bundesliga 2’den 1’ yükseldi.

Parasız Transfer Politikası

Takım, aslında mali bir krizdeydi. İyi bir sportif direktör ve yapılanma ile darboğazdan çıkmayı başardı. Transfer gündeminde dikkat çeken olay ise Bielefeld’in olmayan transfer politikası.Tabii ki bir politikaları vardır fakat bu politika, para vermemeye dayalıdır.

Sadece vermemek değil şans da olsa gerek çünkü takım aynı zamanda futbolcu da satmıyor. Uluslararası Futbol Araştırmaları Merkezi 2016 yılından bu yana gerçekleşen transferler üzerinden bir rapor yayınlandı. Üst sıralarda dünyanın bildiği Barcelona, Real Madrid, Manchester City takımları yer alıyor. Raporun en alt sırasında ise Arminia Bielefeld yer alıyor.

En alt sırada yer alan takım 2016’dan bu yana sadece 2 milyon Euro transfer harcaması yaptı. 3 milyon euroluk’ta oyuncu sattı. 3 milyon Euro da kar yaptı. Mali kriz nedeni ile sıkıntılı dönemlerden geçen takım bu dönemi atlattıktan sonra ilginç bir şekilde harcama yapmazken Bundesliga’ya yükseldi.

Aynı listede en çok kar eden takım ise Yusuf Yazıcı, Burak Yılmaz, Mustafa Kapı ve Zeki Çelik’in forma giydiği Lille, 191 milyon euro kar etti. 151 milyon euro ile Lyon ikinci sırada yer alırken, 133 milyon euro ile ise Atalanta 3. Sırada yer aldı.