Beşiktaş’tan Abdullah Avcı Hamlesi Gecikmedi

Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu’nun Oğulcan Çağlayan davasında Galatasaray Kulübü için açtığı “mahkeme” yolu büyük ses getirmişti. Aynı mahkeme yolunu ise geçtiğimiz sezonun çifte kupalı şampiyonu Beşiktaş da kullandı. Siyah Beyazlılar, Abdullah Avcı ile yaşanan tazminat anlaşmazlığını çözme yolunu Bölge Adliye Mahkemesi’nde aradı ve gerekli adımları atmaya başladı.

Olay süreci şu şekilde gelişmişti; Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu, 27 Mayıs tarihinde Beşiktaş’ın eski teknik adamı Abdullah Avcı’ya 17 milyon 130 bin lira fesih tazminatı ödemesine hükmetmiş ve ardından bu yolla Beşiktaş’ın Tahkim Kurulu’nun bu kararıyla sportif olarak yargı yolu tükenmişti. Tıpkı Galatasaray gibi soluğu Bölge Adliye Mahkemesi’nde alan Siyah Beyazlılar yeni çözüm yolu olarak bu girişimi ele aldılar.

Mahkemeden Bu Kararın Bozulması Talebinde Bulunuldu

Beşiktaş’ın hukuk birimi bir aylık yasal süre dolmadan yeni biri girişimde bulunma gereği duydu. Siyah Beyazlılar Tahkim Kurulu’nun 17 milyon 130 bin lira tutarındaki fesih tazminatı kararı için yeni bir adım attılar ve bunun için Bölge Adliye Mahkemesi’ne başvurdular. Eski teknik direktör Abdullah Avcı’ya bu tutarda bir ödeme yapmak istemeyen Siyah Beyazlılar mahkemeden kararın bozulması talebinde bulundular. Yasal süreci başlatmakta gecikmediler.

Tahkim Kurulu, Galatasaray ile Çaykur Rizespor kulüpleri arasındaki Oğulcan Çağlayan davasında da benzeri bir süreç yaşamıştı. Sarı Kırmızılıların, Çaykur Rizespor kulübüne 1 milyon 200 bin Euro (12,3 milyon lira) ödemesini kararlaştırmış fakat Sarı Kırmızılılar bundan memnun olmamıştı. Galatasaray’ın yeni bir yol olarak mahkemeye başvurmaları işi farklı bir noktaya götürmüştü. Tahkim, Galatasaray’ın mahkemeye başvurması üzerine de kararın kesinleşmesinin bekleneceğini açıklamıştı.

Beşiktaş, Galatasaray’ı Örnek Aldı

Beşiktaş Kulübü, Abdullah Avcı davasında aynı yolu izlemeye koyuldu ve Galatasaray’ı örnek aldı. Siyah Beyazlı beşiktaş böylece Bölge Adliye Mahkemesi’nin karar vereceği tarihe kadar da zaman kazanmış oldular. Diğer taraftan Siyah Beyazlılar bu yola başvurarak, transfer yasağı alma durumundan da kurtulmuş oldular. Galatasaray da yolla, mahkemeye yaptığı başvuruyla, kesinleşmiş olan borçtan dolayı transfer yasağıyla karşı karşıya kalmaktan men edilmeyi başarmıştı.