Beşiktaş’ta Toplantı Zamanı

Süper Lig’in son şampiyonu Beşiktaş, bu sezon gösterdiği performansla beklentilerin çok çok altında kaldı. Şampiyon kadrosunu büyük ölçüde koruyan ve koruduğu kadronun üstüne Miralem Pjanic, Alex Teixeira, Michy Batshuayi gibi uluslararası oyuncuları ekleyen Beşiktaş, Avrupa Şampiyonlar Ligi’nde çıktığı 4 maçtan da mağlubiyetle ayrılırken, Süper Lig’de geçen 12 haftada 20 puan toplayabildi ve lider Trabzonspor’un 10 puan gerisinde kaldı.

Ligde oynadığı son maçta kendi sahasında Trabzonspor’u ağırlayan ve 2-1 mağlup olan Siyah Beyazlılarda teknik direktör Sergen Yalçın sorumluluğu üstlenmiş ve çözüm yolları arayacaklarını ifade etmişti. Basında yer alan iddialara göre başarılı teknik adam, yardımcılarıyla toplantılar yaparak takımın sorunlarına çalışmaya başladı.

Beşiktaş’ın Sorunları Analiz Ediliyor

Beşiktaş’ın bu sezon beklentilerin çok uzağında kalan ve özellikle Sergen Yalçın’ın sorgulanmasına neden olan formunu iyileştirmenin yollarını arıyor.

Süper Lig’in son şampiyonu, 12 maçta toplanabilecek 36 puanın 20’sini toplayarak liderlik koltuğunda oturan Trabzonspor’un tam 10 puan gerisine düşerken, Siyah Beyazlıların maç içi performansı da çokça eleştiriliyor.

Bununla birlikte hatırlanacağı üzere, Beşiktaş geçtiğimiz sezonun ilk haftalarında da benzer bir sıkıntı yaşamış ancak 3 haftalık arayla birlikte bambaşka bir takım görüntüsüne kavuşarak seri galibiyetler almaya başlamıştı.

Geçen sezondan referansla bu sezon da benzer problemler yaşayan Siyah Beyazlılarda teknik direktör Sergen Yalçın ve yardımcıları, takımın yaşadığı sorunları maddeler haline getirerek çözmeye çalışıyor. Beşiktaş’ın gol yollarında alışık olmadığı sıkıntıları yaşaması, dış sahada gösterilen kötü performans, sık sık gelişen sakatlıklar ve gol yeme konusunda yaşanan sıkıntı gibi birçok sıkıntıyı belirleyen teknik ekip bu konuların milli arada çözülmesi için çaba gösteriyor.

Milli arada hazırlık maçları ayarlayarak takımındaki oyuncularının eksiklerini görmek isteyen Sergen Yalçın, bununla birlikte takımda düşen motivasyonu arttırabilmek adına da kararlar alıyor.

Kartalın Sistemi Değişebilir

Beşiktaş teknik ekibinin maddeler halinde sıraladığı sorunların sakatlık dışında hepsinin temelinde sistemin değişikliğine dair ihtiyaç yatıyor.

Beşiktaş, geçen sezon şampiyonluğa giden yolda çok kuvvetli bir A planına sahip olmanın avantajlarını yaşamış, ancak birçok maçta bu plandan vazgeçtiği anda goller yemeye veya skoru kaybetme riski yaşamaya başlamıştı.

Bu sezon kadroya eklenen Teixeira, Pjanic, Batshuayi gibi oyuncuların farklı yapılar ve farklı özellikler taşımasına rağmen Beşiktaş’ın sisteminde değişiklik yapmaması oyun içerisinde birçok problem yaşamasına neden oldu.

Öncelikle takım Miralem Pjanic’e çok bağımlı bir hale geldi, Alex Teixeira çok verimsiz kaldı. Hücum yollarında çok fazla tıkanmaya başlayan Beşiktaş’ta Vida ve Welinton üzerinden kurulan savunmanın da form düşüklüğü yaşamasıyla birlikte Beşiktaş her maçta kalesinde gol gören bir takım haline geldi.

Bu gibi sebeplerden kaynaklı olarak sistemi artık işlemez hale gelen Kara Kartallarda, teknik direktör Sergen Yalçın’ın taktiksel dokunuşlar yapması artık şart. Beşiktaş, her ne kadar büyük bir dezavantajın içerisinde olsa da ligin en kuvvetli kadrosuna sahip takımı ve üst üste gelecek galibiyetler sezon adına değişiklik yaratabilir.