Beşiktaş’ta Sergen Yalçın Devri Kapandı

Türk futbolunun ve Beşiktaş’ın efsanesi, Beşiktaş’ın geçtiğimiz sezonu iki kupayla tamamlamasındaki başarının en önemli mimarı olarak gösterilen teknik direktör Sergen Yalçın, bu sezon alınan başarısız sonuçlar nedeniyle uzun bir süreden bu yana beklenen istifasını Beşiktaş yönetimine verdi ve 9 Aralık 2021 tarihinde yapılan resmi açıklamayla birlikte 49 yaşındaki teknik direktörle yolların ayrıldığı açıklandı.

2019/2020 sezonunun devre arasında geçtiği Beşiktaş’ın başında gösterdiği performans, takımın simgesi olmasının verdiği enerji gibi pek çok sebepten kaynaklı Beşiktaşlı taraftarların uzun süreler takımın başında olmasını hayal ettiği Sergen Yalçın, bu sezon alınan başarısız sonuçların sorumlusu olarak gösteriliyordu.

Sergen Yalçın Beşiktaş’tan Ayrıldı

2019/2020 sezonunun devre arasında katıldığı Beşiktaş’ta gösterdiği başarılı performansla birlikte taraftarların sevgisini bu sefer teknik direktör olarak kazanmayı başaran Sergen Yalçın, 2021/2022 sezonunun 16’ıncı haftası öncesi efsanesi olduğu Beşiktaş’taki görevinden istifa etti.

Bu sezon takım halinde çok kötü bir performans gösteren ve yarıştığı tüm alanlarda havlu atan Beşiktaş’ta bu kötü gidişatın temel sorumlusu olarak gösterilen Sergen Yalçın, yaptığı açıklamalar, takımın performansına çözüm bulamaması gibi pek çok sebepten kaynaklı eleştiriliyordu.

Kötü sonuçlar alınan maçlardan sonra yaptığı açıklamalarda takımdan ayrılmak ve daha fazla zarar vermek istemediğine dair sinyaller içeren mesajlar veren Sergen Yalçın’ın, hafta içi oynanan ve 5-0 mağlubiyetle sona eren Borussia Dortmund maçından sonra istifayı daha yüksek sesle yakın çevresine söylemeye başladığı basında yer alırken, bu iddialar gerçeğe dönüştü.

Geçtiğimiz sezonu iki kupayla tamamlayan Sergen Yalçın, 9 Aralık Perşembe günü yönetimle yaptığı görüşmede istifasını sundu ve takımla son antrenmanına çıktıktan sonra vedalaşarak kulüp tesislerinden ayrıldı. Beşiktaş’ın başında 79 maça çıkan 49 yaşındaki teknik direktör, bu maçlarda 45 galibiyet, 10 beraberlik ve 29 mağlubiyet aldı.

Bu sezon Beşiktaş’ın başında 20 maça çıkan Sergen Yalçın, bu maçlarda takımıyla 6 kez galibiyet sevinci yaşarken, 3 beraberlik ve 11 yenilginin de üzüntüsünü taraftarıyla paylaştı. Kulüpten yapılan resmi açıklamada güzel dileklerle veda edilen Beşiktaş efsanesi, taraftarların da gönlünde hüzün bırakarak Beşiktaş kariyerini sonlandırmış oldu.

Beşiktaş’ta Bir Hayalin Çöküşü

Geçtiğimiz sezon Beşiktaş’ı mütevazı kadrosuyla birlikte iki kupalı bir finale ulaştıran ve gösterdiği teknik direktörlük performansıyla birlikte yeni bir efsanenin doğduğuna dair yorumlar alan Sergen Yalçın, bir sezon içerisinde Beşiktaş’ta hem geceyi hem gündüzü yaşamış oldu.

Geçen sezon çok iyi bir A planı ile birlikte rakiplerinin üstesinden gelen Beşiktaş, yaklaşık 4 ay gibi kısa bir süre içinde hiçbir takımın korkmadığı ve hemen hemen her takıma puan kaybeden bir takım oldu ve Şampiyonlar Ligi’ni puansız kapatarak taraftarlarını büyük bir hayal kırıklığına uğrattı.

Sergen Yalçın, uzun bir süredir takımdaki görevini ciddiye almadığı yönündeki eleştirilere maruz kalıyordu.