Beşiktaş’ın Sorunu Ne?

2020/2021 sezonunun çifte kupalı şampiyonu Beşiktaş, 13’üncü haftada oynanan Alanyaspor maçında alınan mağlubiyetten sonra açıklama yapan teknik direktör Sergen Yalçın’ın ifadesinden hareketle tam olarak dibe vurmuş durumda.

Süper Lig’de oynadığı son 3 maçtan mağlup ayrılan Siyah Beyazlılar, umutlu oldukları Şampiyonlar Ligi’nde oynadığı 4 maçın tamamından iyi sayılamayacak bir performans ve mağlubiyetle ayrıldı. Ortaya çıkan bu iç karartıcı tablo nedeniyle geçtiğimiz sezon alınan kupanın en büyük mimarı olarak gösterilen teknik direktör Sergen Yalçın’ın koltuğu sallanmaya başlarken, Beşiktaş’ın sorununun ne olduğunu daha iyi anlamakta fayda var.

Beşiktaş’ın Oyunundaki Tutarsızlık

Geçtiğimiz sezonu çok dar bir kadroyla oynayan ve bu dar kadro nedeniyle çok fazla da şampiyonluk şansı verilmeyen Beşiktaş’ın, kendisini şampiyonluğa götüren oyununu hatırlamakta fayda var. Siyah Beyazlılar, Vida ve Welinton ikilisinden oluşan savunma merkezini orta sahaya kadar çekiyor ve özellikle sağ kanatta Rosier ve Ghezzal’ın işbirliklerinden doğan yaratıcılığı genel olarak sol kanattaki Larin ve en uçtaki Aboubakar üzerinden golle sonuçlandırıyordu.

Ligin en baskılı oynayan takımlarından biri olan Beşiktaş’ta çok ciddi bir kontra pres gücüyle birlikte özellikle Welinton’un orta sahaya kadar açılıp yaptığı müdahaleler rakip takımın dengesini bozuyor, savunmada da işi genel olarak Josef De Souza üstleniyordu.

Beşiktaş’ın en uzun süredir forma giyen oyuncularından Atiba Hutchinson’ı biraz daha rakip cezası yayına yaklaştıran ve Kanadalı orta sahaya serbestlik veren Sergen Yalçın, bu sayede rakip ceza sahada 4 oyuncuyla birlikte gol şansını arttırıyor ve sayısal eksiklik yaşamıyordu. Ancak geçen sezon da pek tabi Beşiktaş adına tozpembe geçmedi.

Siyah Beyazlılar, bu planı devreye sokamadığı her maçta sıkıntı yaşadı veya oyunun vitesini düşürdüğü anlarda kalesinde pek çok tehlike gördü. Bu sezon kadrosuna Miralem Pjanic, Michy Batshuayi ve Alex Teixeira gibi çok önemli isimleri katan Beşiktaş’ta bu isimlerin ilk 11’e monte olmasıyla birlikte oyun kendiliğinden değişse de teknik direktör Sergen Yalçın’ın kafasındaki oyun değişmeyince bir tutarsızlık ortaya çıktı ve bundan da en büyük zararı yine Beşiktaş gördü.

Aboubakar kadar yüksek bir bitiriciliğe sahip olmayan Batshuayi’nin yokluğunda daha da gerileyen hücum gücüne, Miralem Pjanic’in varlığıyla düşen orta saha direnci de eklenince Beşiktaş’ta hemen hemen herkesin performansı gerilemiş oldu.

Sergen Yalçın’ın Açıklamaları

Beşiktaş’ta oyuna dair yaşanan sıkıntıların dışında belki de daha önemli olan bir sıkıntı Sergen Yalçın’ın zihinsel anlamda yaşadığı bunalım. Siyah Beyazlıların teknik direktörü, maçlardan sonra doğru analizi yapmak veya yaptıysa da bunu basına anlatmak konusunda yaşadığı problemler nedeniyle birçok kez gündeme oturdu.

Takımın düşen performansını ilk başta başka sebeplere bağlayan başarılı teknik direktör, 12’inci haftada oynanan maçtan sonra sorumluluğu üstüne almıştı. 13’üncü haftada oynanan Alanyaspor maçında ise bir hafta önce söylediklerinin tam tersine bu sefer sorumluluğu oyuncularına yükleyen Sergen Yalçın, bu krizden nasıl çıkacak veya çıkabilecek mi bunu da zaman gösterecek.