Beşiktaş Yerli Statüsünde Oynayabilecek Olan İsmi Kadrosuna Katmayı İstiyor

Transfer döneminin en büyük hayal kırıklığı Beşiktaş oldu. Siyah beyazlı takım, her ne kadar kadrosunu şu ana kadar Jean Onana ve Daniel Amartey ile takviye etmiş olsa da Halil Dervişoğlu, Dusan Tadic ve Alexander Djiku’yu elinden kaçırarak taraftarlarını fazlasıyla üzdü. Beşiktaşlı taraftarlar, geçtiğimiz günlerde yönetimi istifaya davet ettiler. Bilhassa başkan Ahmet Nur Çebi ve sportif direktör Ceyhun Kazancı; en çok tepki alan isimlerdi. Kulislerde Ceyhun Kazancı’nın istifa ettiği ancak Ahmet Nur Çebi’nin söz konusu istifayı kabul etmediği dile getiriliyordu.

Beşiktaş yönetimi, taraftarları ile arasını düzeltmek istiyor. Bunun yolu tahmin edebileceğiniz üzere transfer yapmaktan geçiyor. Beşiktaş’ın gündemine giren son isim Nuraly Alip oldu. Siyah beyazlı kulüp, geçtiğimiz günlerde bu oyuncu için kulübü Zenit’in kapısını çaldı.

23 Yaşındaki Oyuncunun Transferi Zannedilenden Daha Önemli!

Beşiktaş, birçok stoper alternatifi varken tercihini Nuraly Alip’ten yana yaptı. Bu durumun belli başlı sebepleri var. Türkiye Futbol Federasyonu, yeni bir karar alarak Türk Cumhuriyetleri’nden olan futbolcuların yerli statüsünde sayılmalarına karar verdi. Kazakistan vatandaşı olan Nuraly Alip, Türkiye’ye geldiği takdirde yabancı kuralına takılmayacak. Beşiktaş, bu oyuncuyu kadrosuna katarak stoperde önemli bir isimden yerli statüsünde faydalanmış olacak.

Nuraly Alip Kimdir?

22 Aralık 1999 tarihinde dünyaya gelmiştir. 1.88 boyundadır. Güncel Transfermarkt değeri 1.2 milyon Euro’dur. Kazakistan milli takımının formasını bugüne kadar 25 defa giymiştir. Kendisi çok yönlü bir isimdir. Her şeyden önce, sol ayağını etkili bir şekilde kullanır. Hem sol stoper hem de sol bek olarak forma giyebilir. Bunun yanı sıra, ihtiyaç duyulduğu takdirde ön libero pozisyonunda görev alabilir.

Biraz da oyuncunun kulüp kariyerinden bahsedelim! Nuraly Alip, futbola ülkesinin kulüplerinden Kaspiy Aktau’da başladı. Ardından, Kairat Almaty kulübüne transfer oldu. 2018 yılının Ocak ayında A takıma yükseldi. Buradaki performansı ile dikkat çekti. Rusya’nın önde gelen kulüplerinden birisi olan Zenit, bu oyuncuyu 2022 yılının Şubat ayında kiralık olarak kadrosuna kattı. Rus kulübü, oyuncunun performansından memnun kaldı. 1 Ocak 2023 tarihinde 2 milyon Euro karşılığında bonservisiyle birlikte Zenit’in oyuncusu olan Nuraly Alip’in sözleşmesi 30 Haziran 2025 tarihinde sona erecek.

Nuraly Alip, geçtiğimiz sezon Zenit forması ile toplam 13 maçta görev yaptı. Bu maçların birçoğuna yedek kulübesinde başladı. Sahada 913 dakika kaldı. Oyuncu, Rusya’dan ayrılmak istiyor. Şartlar uygun olduğu takdirde Türkiye’ye gelmeye sıcak bakıyor.

Beşiktaş’ın Stoperdeki Diğer Hedefi Nino!

Siyah beyazlı takımın deneyimli teknik direktörü Şenol Güneş, yeni sezon öncesinde kadrosunun kesin olarak bir sağ stoper ile takviye edilmesini istiyor. Transfer listesinde yer alan isimlerden birisi de Nino! Brezilyalı oyuncu için kulübüne bonuslar ile birlikte 6 milyon Euro önerildi.