Beşiktaş Giresunspor’a Takıldı

Yeni teknik direktörü Valerien İsmael ile birlikte sahaya çıktığı 2 maçta oldukça iyi işler çıkartan Beşiktaş, bu bağlamda taraftarlarını gelecek sezonlar adına heyecanlandırmayı başardı. Siyah Beyazlı takım ligin 33’üncü haftasında ilk yarıda çok kötü bir mağlubiyet aldığı Giresunspor’a konuk oldu. Giresun temsilcisinin çok fazla savunma yapmakla eleştirildiği maçta bulduğu fırsatları değerlendiremeyen Kara Kartal, sahadan 0-0 beraberlikle ayrıldı.

Giresunspor Çıkarması

Bu sezon Süper Lig’de beklentilerin çok altında kalan ve geçen sezon şampiyon olduğu lige bu sezon erken havlu atan Beşiktaş, ligin 33’üncü haftasında Giresunspor’a konuk oldu.

Siyah Beyazlı takım ligin ilk yarısında kendi sahasında konuk ettiği Karadeniz temsilcisine 4-0 gibi ağır bir skorla mağlup olmuş ve bu maç geçen sezonun 2 kupalı teknik direktörü Sergen Yalçın’ın da görevinin sonunu getirmişti.

Bu bağlamda oldukça travmatik bir deneyim yaşayan Beşiktaşlı oyuncular Giresun temsilcisinin sahasında oynanan müsabakadan galip ayrılmayı hedefliyorlardı. İlk yarısında genel olarak temponun yüksek olduğu maçta pozisyon anlamında çok net ifadeler kullanmak pek mümkün değil ancak iki takımın da net olabilecek şanslar yakaladığını dile getirmek mümkün.

Bununla birlikte özellikle ikinci yarı Beşiktaş’ın kontrolünde geçmesine ve Giresunspor tamamen gömülü bir savunma yaparak rakibini tehdit dahi etmemesine rağmen maçtan gol sesi çıkmadı ve taraflar 0-0’lık eşitliğe razı oldu.

Siyah Beyazlı takım bu sezon Süper Lig’e yükselen rakibi karşısında oynadığı 2 maçtan da gol dahi atamadan ayrılırken bu durum taraftarların da eleştiri yapmasına neden olacaktır.

Sisteme Uyum

Bununla birlikte bu sezonun belirli bir kısmında Fenerbahçe ile Vitor Pereira arasında geçen üçlü savunma tartışmalarının bundan sonra Beşiktaş ile Valerien İsmael hakkında yürütüleceği kesin. Fransız teknik adam daha basın toplantısında sistemini açıkladı ve bu sistemde uzmanlaştığı için genel olarak bu formatta hareket edeceklerini dile getirmişti.

Siyah Beyazlı takımın teknik direktörü takımı bu sisteme direkt olarak adapte etmeyi başardı. Trabzonspor karşısında alınan beraberlik ve Alanyaspor karşısında alınan galibiyetle birlikte hem camia hem de taraftar oyuna ikna edilirken, Giresunspor maçından sonra belirli tartışmaların başlaması da aslında bu formatın sancılarını gösteriyor.

Zira takımın sisteme uyması için belirli parçalarının çok daha iyi olması gerekiyor. Welinton yerine Giresun temsilcisi karşısında savunmada forma giyen Necip Uysal, sol savunmacı Francisco Montero, sol orta saha Alex Teixeira’nın bu konuda eksik kalan isimler olduğu konusunda tüm Beşiktaşlılar hemfikirdiler.

Gelecek sezon bu sisteme direkt olarak oturabilecek oyuncuların transfer edilmesi gerektiği kesin. Siyah Beyazlı takımda savunmanın baştan başa değişeceği tahmin ediliyor. Bununla birlikte ileri hatta bir golcü ihtiyacının olduğu, Alex Teixeira ile alakalı olarak teknik direktörün raporunun bekleneceği de kesin. Bu bağlamda işlerin bu sezondan sonra da kolay gitmeyeceğini dile getirmek pek de yanlış olmaz.