Beşiktaş Galatasaray Derbisinin Rakamları

Süper Lig tam hızıyla devam ederken, 10. Haftanın en öne çıkan maçı Beşiktaş ile Galatasaray, arasında Vodafone Park’ta oynanacak.

İki takımın karşı karşıya geleceği maçtan hangi sonuç çıkarsa çıksın ülkenin gündemine oturacağına ve uzun süre kritiğinin yapılacağına ise şimdiden kuşku yok.

Türkiye futbol tarihinin en eski derbilerinden biri olan ve iki tarafta da heyecanı doruğa çıkaran maçla ilgili rakamlar ise ilgi çekici.

Örneğin tarihi derbide alınan en farklı skor Galatasaray’ın rakibini 9-2 yendiği maç olarak kaydedilirken, futbol tarihimizin en çok seyirci ile izlenen maçı da yine bir Beşiktaş-Galatasaray derbisi olmuştu. Kritik maç öncesi her iki takımın da 17 puanı bulunurken, Beşiktaş 5. Galatasaray ise 7. Sırada yer alıyor.

Süper Lig’de Galatasaray Üstün

Tarihi derbide 100 yıla yaklaşırken, Süper Lig’in kurulduğu tarihten beri oynanan lig maçlarında Galatasaray’ın Beşiktaş’a üstünlüğü bulunuyor.

İki takım arasında oynanan 68 maçta Galatasaray 27 galibiyet alırken, Beşiktaş 23 galibiyet aldı ve 18 maç beraberlikle sona erdi. İki takım tarihlerinde ilk olarak 22 Ağustos 1924 tarihinde karşılaştı ve maçı 2-0 Beşiktaş kazandı.

Bu maçta Beşiktaş adına ilk golü atan Refik Osman Top, derbi tarihinin de ilk golünü atmış oldu. Galatasaray adına atılan ilk gol ise 31 Temmuz 1925’te oynanan ve Galatasaray’ın 6-2 kazandığı maçta Mehmet Leblebi tarafından kaydedilmişti.

İki takım arasında oynanan maçların en skorer oyuncusu Beşiktaş’ın Baba Hakkı’sı Hakkı Yeten olurken, Galatasaray adına en skorer oyuncu ise Gündüz Kılıç oldu. Gündüz Kılıç, Galatasaray’ın Beşiktaş’a karşı en farklı skorla kazandığı maç olan 9-2’lik galibiyette attığı 5 golle, bu seride bir maçta en çok gol atan oyuncu olma unvanını da elinde tutuyor.

İki takım arasında oynanan maçlarda Beşiktaş 1975-1979 yılları arasında oynanan 17 maçta da galibiyete ulaşamazken, Galatasaray ise 1931-1936 yılları arasında oynanan 15 maçta rakibine diş geçiremedi.

İki takım arasında 2012-2013 sezonunda oynanan ve 3-3’lük skorla biten maç, lig tarihinin en erken derbisi olarak tarihe geçmişti. 2013-2014 sezonunda oynanan ve Galatasaray’ın deplasman yasağı nedeniyle taraftarının bulunmadığı maçta 76 bin 127 biletli Beşiktaş taraftarı statta takımlarını desteklediler ve bu rakamda Türk futbol tarihinin en çok seyirciyle izlenen maçı olarak kayıtlara geçti.

Hem Beşiktaş Hem Galatasaray Forması Giyenler

Bilindiği üzere ülkelerin büyük takımlarından bir oyuncunun ezeli rakibe transfer olması çok uzun süre taraftarlar tarafından hoş görülmeyen bir olaydı.

Bu alışkanlık son zamanlarda azaldı ve birçok oyuncu iki takımda da forma giydi. Hem Beşiktaş hem de Galatasaray forması giyen oyunculara bakıldığında şu an Beşiktaş’ın başında bulunan Sergen Yalçın başta olmak üzere, Saffet Sancak, Burak Yılmaz, Caner Erkin, Ryan Babel, Mehmet Yozgatlı gibi birçok oyuncu öne çıkıyor.