BEŞİKTAŞ-FENERBAHÇE REKABETİNİN UNUTULMAZLARI

Spor Toto Süper Lig’in 31. haftasında, 21 Mart Pazar günü saat 19.00’de Beşiktaş Fenerbahçe’yi ağırlayacak. Kritik derbinin kazananı ise şampiyonluk yolunda önemli bir galibiyet kazanmış olacak. Öte yandan bu karşılaşma iki ezeli rakip için ne ilk ne de son. Fenerbahçe ve Beşiktaş, Türk futbol tarihi boyunca defalarca karşılaştı ve futbolseverlerin hafızasına pek çok unutulmaz anı bıraktı.

Süper Lig’in 31. haftasında Beşiktaş ve Fenerbahçe karşı karşıya geliyor. Vodafone Park’ta gerçekleşecek kritik derbinin kazananı henüz belli olmasa da, ezeli rakiplerin maç boyunca önemli olaylara imza atacağı da su götürmez bir gerçek. Öte yandan bu iki takımın rekabeti, Türk futbol tarihinin çok önemli bir parçasını oluşturuyor.

Neredeyse her Fenerbahçe-Beşiktaş derbisi futbolseverlerin aklında yer ediyor. İşte bu derbilere bir göz atacak olursak, karşımıza ilk olarak 23 Mart 1941’de gerçekleşen o kritik maç çıkıyor. Bu maç ezeli rakiplerden Beşiktaş’ın, sarı lacivertli takımı en fazla farkla yendiği maç olarak tarihe geçti. Siyah beyazlı ekip bu derbiyi 7–1 gibi ezici bir farkla kazanmayı başarmıştı. Fenerbahçe’nin Kara Kartal’a en fazla fark attığı maç ise 6 Aralık 1958’de oynandı.

Sarı Kanarya, o derbide ezeli rakibinin kalesine tam 7 gol atmayı başararak sahadan 7–0 galip ayrılmıştı. Ayrıca iki takımın karşı karşıya geldiği 352 karşılaşmada, penaltılar hariç en fazla golün kaydedildiği maç ise 11 Ağustos 1974’te gerçekleşti.

Kara Kartal’ın 5–4 kazandığı karşılaşmada toplamda 9 gol atılırken, bu sayı 97 senelik rekabet boyunca bir maçta atılan en fazla gol sayısı olarak Türk Futbol tarihine geçti. Ezeli rekabetin en golcü futbolcusu ise Hakkı Yeten oldu. Kara Kartal’ın efsane kaptanı Yeten, Fenerbahçe’ye karşı 58 kez siyah beyazlı formayı terletti. Takımında “Baba” lakabıyla anılan başarılı oyuncu, 32 kez Fenerbahçe filelerini havalandırmayı başardı.

Sarı lacivertli takımın tarihinde Beşiktaş kalesine en çok gol atan isim ise 19 golle Cemil Turan oldu. Öte yandan Fenerbahçe-Beşiktaş derbilerinin en çok forma terleten ismi olarak siyah beyazlı futbolcu Rıza Çalımbay gösteriliyor. Çalımbay Beşiktaş formasıyla toplamda 64 Fenerbahçe derbisine çıktı. Rıza Çalımbay’dan sonra Beşiktaş formasıyla en çok Fenerbahçe derbisine çıkan isimler ise 61 maçla Şeref Görkey ve 59 maçla Ulvi Güveneroğlu oldu.

BİLİNEN EN ERKEN GOL ELVİR BOLİC’DEN

Ezeli rakipler arasında gerçekleşen derbilerde en erken gol atan isim Fenerbahçeli oyuncu Elvir Bolic oldu. Bolic, 10 Mart 1996’da gerçekleşen Beşiktaş-Fenerbahçe derbisinin sadece 21. saniyesinde Beşiktaş filelerini havalandırmayı başararak ezeli rekabetin bilinen en erken golüne imza atmış oldu.

ZEKİ RIZA SPOREL BİR MAÇTA EN ÇOK GOL ATAN İSİM OLDU

Fenerbahçe-Beşiktaş derbilerinde bir maçta en fazla gol atarak tarihe geçen isim ise sarı lacivertli Zeki Rıza Sporel oldu. Sporel, 18 Haziran 1926’da gerçekleşen maçta, Fenerbahçe’nin bütün gollerini atarak takımının sahadan 4–1 galip ayrılmasını sağlamıştı.