BEŞİKTAŞ FENERBAHÇE DERBİ TARİHİ

Siyah Beyazlı ekip Beşiktaş ile Sarı lacivertli ekip Fenerbahçe arasında oynanan en farkılı skor ile biten karşılaşma 23 Mart 1941 tarihinde oynandı ve Beşiktaş’ın 7-1’lik galibiyeti ile sonuçlandır.

Tarihler 6 Ocak 1990’ı gösterdiğinde Beşiktaş Lig kapsamında oynanan ve ezeli rakibine karşı aldığı 5-1’lik skorla Lig tarihinde oynanan en farklı karşılaşma oldu. Sarı Lacivertli ekip Fenerbahçe ezeli rakibi Beşiktaş karşısında aldığı en farklı olan 7-0’lık galibiyeti aldığında tarihler 6 Aralık 1958’i gösteriyordu.

Sarı Lacivertlilerin ezeli rakibi karşısında almış olduğu en farklı galibiyet ise 3-0’lık sonuç ile sona eren 7 Ekim 2012 tarihindeki karşılaşmaydı.

GOL YAĞMURU

İki ezeli rakip ve ebedi dost arasında geride kalan 353 karşılaşmada seri penaltı vuruşları hariç tutulduğunda en fazla gol olan karşılaşma Türkiye Spor Yazarları Derneği Kupası kapsamında 11 Ağustos 1974 tarihinde oynandı ve 5-4’lük skorla sonuçlandı.

Beşiktaş’ın galip çıktığı bu karşılaşma 97 senedir süren 2 takım arasındaki ezeli rekabette kayıtlara geçen en bol gollü karşılaşma oldu. Sarı lacivertli ekip Fenerbahçe ve Siyah Beyazlı ekip Beşiktaş arasında oynanan ve 19 Mayıs 1955 tarihinde yapılmış olan Atatürk Kupası karşılaşmasından ise 4-4’lük skor çıkmıştı.

Tarihler 1 Temmuz 1960’ı gösterirken yapılan Cemal Gürsel Kupası mücadelesinde ise Sarı lacivertli Ekip Fenerbahçe, ezeli rakibini 6-2’lik skorla geçmeyi başarmıştı.

DAMGA VURAN OYUNCULAR

2 Ezeli rakip arasında oynanan mücadelelerde rakip fileleri en çok havalandıran futbolcu ise Siyah Beyazlı ekip Beşiktaş’ın kaptanı Hakkı Yeten olmuştu.

Sarı Lacivertli ekip Fenerbahçe’nin ağlarına tam 32 gol bırakan Baba lakaplı futbolcu Hakkı Yeten, Fenerbahçe’ye karşı tam 58 kez forma giyme başarısı gösterdi. Sarı lacivertliler adına en fazla gole sahip olan futbolcu ise 19 Golle Cemil Turan oldu.

İki ezeli rakip ve ebedi dost takım arasında oynanan karşılaşmalarda en çok forma şansı bulan oyuncu ise Rıza Çalımbay oldu. Şimdilerde tecrübeli bir teknik adam olan Rıza Çalımbay Fenerbahçe karşısında tam 64 kez forma giyme başarısını gösterdi. Rıza Çalımbaydan sonra en çok forma giyen futbolcu 61 karşılaşma ile Şeref Görkey oldu.