BB Erzurumspor ve Kayserispor Maçındaki Şaibe İddiası

Süper Lig’in ekiplerin BB Erzurumspor, ara transfer döneminin son gününüde yani 1 Şubat’ta Hes Kablo Kayserispor forması giyen Jaw Ackah’ı kiralık olarak kadrosuna katmıştı. Ligin alt sıralarında bulunan bu iki takım, Süper Lig’in 24. Haftasında BB Erzurumspor’un sahasında karşı karşıya geldi ve maç karşılıklı atılan gollerle 1 – 1 berabere sona erdi.

Ev sahibi BB Erzurumspor, dakika 28’de penaltıdan Aatıf Chahechouhe ile öne geçerken; konuk ekip Hes Kablo Kayserispor dakika 72’de İlhan Parlak ile eşitliği yakaladı. Fakat, iki takım arasındaki bu mücadeleye bambaşka bir olay damga vurdu.

Maçın 34. dakikasında ara transfer döneminin son gününüde Hes Hablo Kayserispor’dan BB Erzurumspor’a transfer olan Jaw Ackah, rakibine faul yaptı ve maçın hakemi Yaşar Kemal Uğurlu sarı kartını gösterdi. Fakat, karttan sonra hakem Yaşar Kemal Uğurlu’ya abartılı bir şekilde itirazlarını sürdüren Ganalı futbolcu, ikinci sarı karttan kırmızı kart görerek oyun dışında kaldı.

Takımı 1 – 0 öndeyken kırmızı kart gören Jaw Ackah, takımının maçın 1 saatlik bölümünü 10 kişi oynamasına ve 1 puan ile yetinmesine sebep oldu. Öte yandan Jaw Ackah’ın görmüş olduğu bu kırmızı kart, başta BB Erzurumspor cephesi olmak üzere spor medyasında şaibe iddialarının ortaya atılmasına neden oldu.

BB Erzurumspor’dan Açıklama

Süper Lig’in 24. Haftasında devre arasında transfer olduğu Hes Kablo Kaysersipor’a karşı oynanan maçın 34. dakikasında kırmızı kart gören Jaw Ackah ile ilgili kulübü BB Erzurumspor, açıklamalarda bulundu. Mavi beyazlı kulüpten yapılan açıklamaya göre, Ganalı futbolcunun rakibine yaptığı hareket nedeniyle kadro dışı bırakıldığı ve sözleşmesininde fesih edileceği belirtildi.

Öte yandan milyonlarca sporseverin gözü önünde yaşanan bu şaibe sebebiyle suç duyurusunda bulunacaklarını söyleyen BB Erzurumspor Kulübü, bu olayın takipçisi olacaklarını ve her türlü hukuki girişimde bulunacaklarını açıkladı.

Hes Kablo Kayserispor’dan Açıklama

Süper Lig’in 24. Haftasında iki takım arasında oynanan mücadelenin ardından Hes Kablo Kayserispor, rakibi BB Erzurumspor’un yapmış olduğu şaibe açıklamalarına ilişkin cevap niteliğinde bir açıklama yayımladı.

Sarı kırmızı kulübün yapmış olduğu yazılı açıklamaya göre, öncelikli olarak Jaw Ackah’ın transferinin BB Erzurumspor’un istediği ve tamamen BB Erzurumspor’un lehine olan şartlarda gerçekleştirildiği belirtildi. Bu konuyla ilgili ek olarak, eğer BB Erzurumspor’un isteği üzerine bu futbolcuyu maçta oynatmama haklarının olduğu ifade edildi.

Öte yandan BB Erzurumspor’un maçtan sonra yapmış olduğu açıklamayı akıl tutulması olarak gördüklerini söyleyen Hes Kablo Kaysersipor cephesi, BB Erzurumspor’un teknik direktörünün maçtan sonra olayla ilgili yaptığı açıklama esnasında futbolcuyu maçtan önce aşırı motivasyonlu olduğu gerekçesiyle uyardığına dikkat çekti.

Ayrıca, Jaw Ackah’ın kırmızı kart görmesinin arkasında başka sebepler aramanın yakışıksız olduğunu belirten sarı kırmızı kulüp, kaybedilen puan ile birlikte ortaya çıkan sportif başarısızlığın asılsız bir gerekçeyle isnatta bulunulmasının akıldışı olduğunu belirtti.