Basketbolda Şaşırtmayan Son: ABD Altını Alıyor

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda Amerika Birleşik Devletleri erkekler basketbol takımı Fransa’ya karşı oynadığı final maçında 87 – 82’lik skorla, son 16 yıldır olduğu gibi yine altın madalyaya ulaşmayı başardı. 

Saitama Arena’da gerçekleştirilen final maçına umutlu çıkan Fransız ekip, grup aşamasında yenmeyi başardığı NBA yıldızlarından oluşan ABD erkekler basketbol takımını finalde tekrar yenerek altını almayı hedeflemişti. Ancak son üç olimpiyat oyunlarında altın madalyanın değişmez sahibi haline gelen Amerikalı ekip, maç çekişmeli geçse de altını kaptırmadı. 

Maçın Yıldızı Kevin Durant  

Final maçının ilk çeyreği başa baş geçse de geri kalan tüm çeyreklerde Amerika Birleşik Devletleri, aradaki farkı en azından 6 – 8 sayı bandında tutmayı başarabildi. Fransız oyuncuların, son çeyrekte baskıyı arttırarak farkı kapama çabaları yeterli olmadı ve maç 87 – 82 noktalandı. 

Maçın en skorer ismi 29 sayıyla 35 dakika 18 saniye oyunda kalan Kevin Durant oldu. Durant ayrıca, takımına altı ribaunt ve üç asist getirdi. En skorer isimlerde Durant’i 19 sayıyla Jaysun Tatum izledi. 21 dakika 18 saniye maçta kalan Tatum, takımına yedi ribaunt getirdi. Fransa’nın en skorer ismi ise 16 sayı ile NBA oyuncusu Evan Fournier oldu.  

ABD’nin Finale Giden Yolu 

Grup aşamasında, Çek Cumhuriyeti, Fransa ve İran ile aynı grupta olan Amerika Birleşik Devletleri, iki galbiyet ve bir mağlubiyet elde ederek grup ikincisi olmuştu. Daha sonra finalde karşılaşacağı Fransa ile yaptığı maçı 83 – 76 kaybeden Amerikalı ekip, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’ndaki yolculuğuna yenilgiyle başlamıştı. 

Amerikalı erkek basketbol takımı, ikinci maçında İran ile oynamış ve 120 – 66’lık skorla İranlı basketbolcuları ağır bir galibiyete uğratmıştı. Gruptaki son maçında Çek Cumhuriyeti ile yüzleşen Amerikalı ekip, bu maçı da 119 – 84 alarak çeyrek finallere yükselmişti. 

ABD, çeyrek finalde İspanya ile eşleşmiş ve ilk çeyrekte biraz zorlansa da maçı 95 – 81 almayı başarmıştı. Yarı finalde Avusturya ile yüzleşen Amerikalı basketbolcular, bu maçı da sıkıntı yaşamadan atlatmayı bilmiş ve 97 – 78’lik skorla finale yükselmişlerdi.