BAŞAKŞEHİR TEKNİK DİREKTÖRÜ OKAN BURUK’UN CEZASI 5 MAÇ

Türkiye Futbol Federasyonu Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’nun genç teknik adam Okan Buruk hakkındaki kararı belli oldu. Medipol Başakşehir’le Avrupa’da başarılı işler ortaya koyan teknik adam için tam 5 maç men cezasına karar verildi.

Geçtiğimiz günlerde oynanan ve Fenerbahçe’nin 4-1’lik üstünlüğüyle sonuçlanan maçta hakemin tartışmalı kararları Okan Buruk’u çileden çıkarmıştı. Bu sebeple hakeme fiili müdahalelerde de bulunan 47 yaşındaki teknik adamın cezası belli oldu.

TFF’nin yapmış olduğu açıklamada, Okan Buruk’a ihraç öncesinde gerçekleştirmiş olduğu fiili müdahale içeren sportmenliğe aykırı hareketlerinden ötürü 2 maç, ihraç sonrasında ise hakeme sportmenliğe yönelik hareketlerde bulunması nedeniyle 1 maç ve tedbire uymama gerekçeleriyle de 2 maçlık ceza verildiği belirtildi.

Toplamda 5 maçlık men cezası alan Okan Buruk’a, ayrıca toplam 38 bin lira da para cezası uygulandığı ifade edildi.

Rafael’e Ceza Yok

Medipol Başakşehir’in önemli oyuncularından İrfan Can Kahveci’ye ise 1 maçlık men ve 13 bin lira para cezası verilirken Rafael’e ise yine 13 bin lira para cezası verildiği ifade edildi.

Maçta Skrtel’in yapmış olduğu faulden sonra hatalı bir şekilde sarı kart gören Rafael, daha sonra itirazları sonucu ikinci sarı kartla oyundan atılmıştı. Bu kararla oyuncunun cezası kaldırılmış oldu. Son olarak Başakşehir’e ise 150 bin liralık para cezasının uygulandığı belirtildi.

Hes Kablo Kayserispor’a da 10 bin 500 liralık para cezası uygulandığı da ifade edildi.

Galatasaray’a da Ceza

PFDK tarafında Galatasaray kulübüne, resmi internet sitesinden sportmenliğe aykırı açıklamalarda bulunulması sebebiyle 100 bin liralık, başkan Mustafa Cengiz’e de yine aynı gerekçelerle 50 bin liralık para cezaları uygulandı.

Ayrıca BB Erzurumspor’un deneyimli futbolcusu İbrahim Akdağ’ın Yukatel Denizlispor ile oynanan maçta hakeme yönelik hakareti sebebiyle 3 maç men ve 13 bin lira para cezasıyla cezalandırılmasına karar verildiği belirtildi.

Menemenspor Hükmen Mağlup

PFDK’nin bir başka verdiği karar ise TFF 1. Lig statüsüne aykırı olarak Adanaspor maçında aynı anda sahada 6 yabancı futbolcu bulunduran Menemenspor hakkındaydı. Yapılan açıklamada isim listesinde oyuncu uygunluğu taşımayan futbolcuların TFF tarafından belirlenenden fazla sayıda olması nedeniyle Menemenspor’un 3-0’lık skorla hükmen mağlup sayılmasına karar verildiği ifade edildi.