Başakşehir Taktik Savaşı Kazanamadı

Süper Lig’in 19’uncu haftasında ilk devrenin en kritik maçlarından birisi olarak gösterilen maçta lider Trabzonspor’un rakibi olan Başakşehir, üst düzey bir taktik savaşın sonunda sahadan 1 puanla ayrılarak İstanbul’a döndü.

Bordo Mavili rakibi karşısında özellikle ilk yarıda oldukça zor anlar yaşayan Emre Belözoğlu’nun öğrencileri, ikinci yarıda daha kendine güvenen bir oyunu ortaya koysa da bu oyunun üretkenliğe yansımaması, Başakşehir’in gol tehlikesi yaratamamasına neden oldu.

Emre Belözoğlu’nun Büyük Maç Anlayışı

Süper Lig’in 19’uncu haftasında lider Trabzonspor’un konuğu olan Başakşehir’in genç teknik direktörü Emre Belözoğlu ile birlikte ortaya koyamadığı nadir meziyetlerden birisi kontra atak tehdidi. Tabi bu tehdidin oluşturulabilmesi için kadroda belirli tiplerde oyuncuların bulundurulması ve oyun anlayışının da zaman zaman bu anlayışa dayandırılması gerekebiliyor. 25 Aralık günü oynanan maçta Başakşehir adına geçiş hücumlarında en etkili olabilecek olan ismin Fredrik Gulbrandsen olduğunu ancak Başakşehir’in Gulbrandsen’den istediği gibi faydalanamadığını da ifade etmekte fayda var.

Sağ bek Bruno Peres’in şahane savunma performansı karşısında bir türlü istediklerini sahaya yansıtamayan Gulbrandsen, buna rağmen maçın ikinci yarısının hemen başında yakalanan ve Başakşehir adına en net sayılabilecek pozisyonun da başrolündeydi. Emre Belözoğlu ile birlikte şu ana kadar 11 maça çıkan ve şahane bir performans sergileyen Başakşehir’de 41 yaşındaki teknik direktörün genel olarak topa sahip olmayı istediği biliniyor. Ancak bununla birlikte kadronun verdiği dezavantajların da etkisiyle birlikte Başakşehir, büyük takımlara karşı mücadele ederken topu rakibine bırakıp daha direkt hücumlarla tehlike yaratmayı da deneyebiliyor.

Nitekim Trabzonspor maçının ilk yarısı da İstanbul temsilcisi adına bu anlayışla geçti ancak Trabzonspor’un güçlü oyuncu kadrosu ve özellikle Marek Hamsik’in hem savunmayı hem de orta sahayı devre dışı bırakan pasları düşünüldüğünde Başakşehir ilk yarıyı gol yemeden kapattığı için şanslı sayılabilirdi.

Başakşehir Küllerinden Doğdu

Süper Lig’i 19’uncu haftasında aldığı Trabzonspor beraberliği ile birlikte ilk yarıyı 33 puanda kapatan Medipol Başakşehir, bu 33 puanın 27’sini Emre Belözoğlu yönetiminde aldı. Geçtiğimiz sezonun 23’üncü haftasında Başakşehir’in başına geçen ve bu sezonun 9’uncu haftasıyla birlikte görevini Emre Belözoğlu’na devreden Aykut Kocaman ise Başakşehir’in başında çıktığı 29 maçta toplam 33 puan topladı. Aykut Kocaman’ın 29 maçta topladığı puana kuvvetle muhtemel takımının başındaki 15’inci maçından önce ulaşacak olan Emre Belözoğlu’nun bu başarısı gerçekten takdire şayan.

Her biri tanınır isimler olsa da bugün Süper Lig‘in birçok takımı tarafından talep görmeyecek pek çok oyuncuyu tekrardan futbola döndüren ve oyuna ikna eden, birkaç küçük dokunuşla birlikte takımda bambaşka bir hava yaratan Emre Belözoğlu’nun kariyerinde 15 galibiyete en hızlı ulaşan yerli teknik direktör olması bu nedenlerden pek de sürpriz değil. Başakşehir, devre arasında ekleme yapacak gibi görünüyor ancak yapmasa dahi daha fazla puan toplama potansiyeline sahip.