BAŞAKŞEHİR SÜPER LİG’E TUTUNABİLECEK Mİ

Son şampiyon Başakşehir’in sezon başından beri gösterdiği düşük performans akıllarda soru işareti yaratmaya başladı. Süper Lig’in 25. haftasında, Aykut Kocaman önderliğinde sahaya çıkan turuncu lacivertli takım, deplasmanda Göztepe’ye 2-1 mağlup oldu. Hatırlandığı üzere son şampiyon, Okan Buruk’un yerine tecrübeli teknik direktör Aykut Kocaman’ı getirmişti.

Fakat Aykut Kocaman da Başakşehir’in ligdeki son 3 maçtan mağlubiyetle ayrılmasına engel olamadı. Medipol Başakşehir-Göztepe karşılaşmasında, İzmirli ekibe galibiyet gollerini getiren isimler Soner Aydoğdu ve Zulj oldu. İstanbul ekibinin tek golünü ise Deniz Türüç attı.

Süper Lig’in son şampiyonu Medipol Başakşehir, 2020,2021 sezonunda aynı başarıyı sergileyemiyor. Turuncu lacivertli takım Okan Buruk yönetimiyle başladığı sezon mücadelesine Aykut Kocaman teknik direktörlüğünde devam etme kararı almıştı. Ancak, tecrübeli teknik direktör dâhil kimse Başakşehir’in kötü gidişatına dur diyemiyor.

Süper Lig’in 25. haftasında deplasmanda İzmir takımı Göztepe ile karşılaşan turuncu lacivertli ekip, sahadan 2–1 mağlubiyetle ayrıldı. Bu yenilgi ile birlikte Başakşehir, son 7 maçtan mağlup ayrılmış oldu ve 24 puanla Süper Lig’in 18. sırasında yerini aldı. Liderlik yarışından çok uzakta kalan İstanbul ekibi, küme düşme tehlikesine girdi.

Eğer turuncu lacivertli takım küme düşerse, Türkiye futbolunda bu alanda bir ilk yaşanacak. Her ne kadar Avrupa kulüplerinde belli örnekleri olsa da Türkiye futbolunda şu ana kadar şampiyon olduğunun ertesi sezonu ligden düşen bir takım görülmedi. Olur da Başakşehir 21 takımlı Süper Lig’den küme düşerse, Türk futbol kamuoyu bu duruma oldukça şaşıracak gibi görünüyor.

AVRUPA LİGLERİNDE BENZER HÜSRANLAR

Süper Lig’de şampiyonluktan sonraki sezonda küme düşme tehlikesi yaşayan Medipol Başakşehir, Avrupa’daki bazı büyük lig takımlarının yaşadığı hüsranları akla getiriyor.

Şuan İngiltere Premier Lig’de 53 puanla zirve koltuğunda oturan Manchester City, 1936–1937 sezonunu şampiyon olarak tamamladığının ertesi yılı küme düşme hüsranını yaşamıştı. Bir diğer Premier Lig takımı olan Sheffield United da benzer bir olay tecrübe etmişti. İngiltere’de 1897-1898 sezonunu şampiyon olarak tamamlayan takım, sonraki sezonda küme düşme hattına kadar geriledi.

ALMAN VE İTALYAN EKİPLERİNDE DE KÜME DÜŞME OLAYLARI

Şu an 2. Bundesliga’da 14. sırada yer alan Alman takımı Nürnberg, 1. Bundesliga’da son şampiyonluğunu 1967–1968 sezonunda yaşadı. 1968–1969 sezonunda ise 1. Bundesliga’da hayal kırıklığı yaratan Nürnberg, 27 puan toplayarak 17. sıraya geriledi ve 2. Lig’e düştü. İtalyan Serie A Lig’inde ise Juventus ve Milan ekipleri, şike skandallarına karıştıkları için şampiyonluk sezonunun ertesi yılı küme düşürüldü.

Bütün bu örnekler Avrupa liglerinin, şampiyonluk sezonunun hemen ertesi yılı küme düşen takımlara aşina olduğunu gösteriyor. Fakat Aykut Kocaman liderliğindeki Medipol Başakşehir, Süper Lig’de tutunamaz ve 2. Lig’e düşerse, bu Türk futbol tarihinde bir ilk olacak ve kamuoyunu oldukça şaşırtacak gibi görünüyor.