Barcelona Uzatmalarda Kazandı

Avrupa basketbolunu takip edenlerin heyecanla beklediği karşılaşma 3 Aralık tarihinde Sinan Erdem Spor Salonu’nda oynandı.

THY Avrupa Ligi’nde geçtiğimiz sezonun iki finalisti, Anadolu Efes ve Barcelona’nın karşılaştığı ve uzatmalara giden maçtan galip ayrılan taraf Barcelona olurken, Katalan temsilcisinde forma giyen temsilcimiz Sertaç Şanlı da kariyer gecesini yaşamayı başardı.

Eski Dost Efes’i Üzdü

THY Avrupa Ligi’nin son şampiyonu Anadolu Efes, finalde devirdiği Barcelona’yı ağırladığı maça alışıldık düzeniyle çıktı. Temsilcimizin geçtiğimiz sezon kazandığı şampiyonlukta büyük katkısı olan ve yaz transfer döneminde Barcelona’nın yolunu tutan Sertaç Şanlı’nın zafiyetlerinden faydalanmaya çalıştığı ve belirli ölçüde başarılı da olduğu dakikalar, Barcelona’nın da cevap vermesiyle oldukça heyecanlı geçti.

Sertaç ve Laprovittola’nın üçlükleriyle birlikte öne geçen Barcelona’ya saha avantajının etkisiyle kolay şekilde cevap veren Efes tekrar üstünlüğü sağlamayı başarırken, Barcelona’nın yaptığı hamlelere iyi karşılık veren temsilcimiz ilk yarının sonunda soyunma odasına 10 sayı farkla girmeyi başardı.

Temposu ve kalitesi kadar heyecanı da yüksek geçen ilk yarıda Barcelona’nın savunma anlamında zaman kopukluklar yaşadığı görülse de Anadolu Efes’in de bu kopuklukları iyi değerlendirememesi farkın daha da yüksek olmasını engelledi.

İkinci yarı Anadolu Efes karşısında daha iyi ve daha diri bir takım performansı sergileyen Barcelona, Efes’ten aldığı Sertaç Şanlı’nın özelliklerini daha da parlatan bir taktikle sahaya çıkınca temsilcimizi oldukça zorlamayı başardı.

Bu anların birçoğunda Efes adına maçın tamamında diri kalan Vasilije Micic rakibe sıkıntı çıkarmaya çalışsa da, Barcelona çok iyi bir pota altı savunması yaparak tehlikeyi savuşturmayı başardı. 3’üncü çeyrek Micic sayesinde Efes’in direnebildiği bir çeyrek oldu ancak azalan enerjiyle birlikte 4’üncü çeyrekte çanlar çalmaya başladı.

Savunması yavaş yavaş düşen Anadolu Efes, maçı uzatmalara taşımayı başarsa da bu seviyede ve uzatma dakikalarında kendisine yakışmayan bir savunma performansı sergiledi ve maçtan mağlup ayrıldı.

Anadolu Efes’te 26 sayı atan Vasilije Micic, takımının ve maçın en çok skor üreten oyuncusu olmayı başarırken, Barcelona’da Sertaç Şanlı 24 sayı attı ve kariyer rekorunu kırdığı maçta Barcelona’ya galibiyeti getiren katkıyı yaptı.

Anadolu Efes’in Serisi Sona Erdi

Bu sezona iyi bir başlangıç yapamayan Anadolu Efes, son haftalarda toparlanmış ve 4 maç üst üste kazanarak ritmini bulmaya başladığını göstermişti.

Barcelona karşısında oynanan maçı koparma fırsatı pek çok kez ayağına gelse de özellikle ilk yarıda iyi bir hücum performansı sergileyemeyen temsilcimiz maçtan mağlup ayrılarak galibiyet serisinin sona ermesine engel olamadı ve bu sonuçla birlikte toplamda 7’inci yenilgisini almış oldu.

Temsilcimizin konuğu ve finalde devirerek şampiyonluktan mahrum ettiği Barcelona ise bu sezon da en iddialı takımlardan birini olduğunu gösterdi ve 11’inci galibiyetini alarak iddiasını sürdürmeye devam etti. Efes 9 Aralık günü Bayern’in konuğu olurken, Barcelona 10 Aralıkta oynanacak derbide Real Madrid’i ağırlayacak.