Barcelona İlk Kez Çeyrek Finalde Değil

Avrupa futbolunda Şampiyonlar Ligi’ne çıkmak her takımın hayali. Barcelona her sene kendisine Şampiyonlar Ligi’nde bir yer bulurken 16 yıl sonra ilk kez elendi. Cristiano Ronaldo ve Lionel Messi 16 yıl sonra ilk kez Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek final maçına çıkmayacak. Yeni tip korona virüs (covid-19) pandemisi ile birçok şeyin değiştiği bu günlerde futbolda da bir devir tam 16 yıl sonra sona erdi.

16 Yıl Sonra Elenen İsimler

Şampiyonlar Ligi’nde Paris Saint Germain’e karşı elenen Barcelona çeyrek final heyecanını 2020-2021 sezonunda yaşayamayacak. Şampiyonlar Ligi’nin son 16 turunda Juventus ise Porto’ya karşı elendi. Barcelona ve Juventus takımların uzun zaman sonra ilk kez çeyrek final oyunlarında yer alamamasının yanında dünyaca ünlü futbolcular Lionel Messi ve Cristiano Ronaldo 2005 yılından sonra ilk kez Şampiyonlar Ligi Çeyrek Final maçlarında top koşturmayacak. Bu her efsanenin bir gün sona ereceğini mi gösteriyor?

Ev sahibi Paris Saint Germain ile Barcelona’nın oynadığı karşılaşma 1-1 beraberlik ile sona erse de bir üst tura çıkan isim Paris Saint Germain oldu. Barcelona 2006-2007 sezonundan bu yana her sene turnuva da çeyrek final maçlarına çıkarken 2020-2021 sezonunda çıkamamanın üzüntüsünü yaşıyor.

Yine İstanbul Yine Messi ve Ronaldo Yok

Lionel Messi ve Cristiano Ronaldo, 16 yıl önce Barcelona ve Manchester United forması ile çeyrek finale veda etmişti. 2004-2005 sezonunda Lionel Messi’nin formasını giydiği Barcelona takımı son 16 turuna Jose Mourinho’nun oynadığı Chelsea takımına, Cristiano Ronaldo ise formasını giydiği Manchester United ile Hernan Crespo’nun forma giydiği Milan takımına elenmişti.

Hem Lionel Messi’nin hem de Cristiano Ronaldo’nun yer alamayacağı turnuva da ise dikkat çeken bir ayrıntı bulunuyor. Tesadüf o ki ikilinin turnuvadan en son elendiği sezon (16 yıl önce) çeyrek final İstanbul’da, Atatürk Olimpiyat Stadı’nda oynanmıştı. 2020-2021 sezonunda da finale ev sahipliği yapacak stadyum aynı. İkili bir kez daha Atatürk Olimpiyat Stadı’nda top koşturamayacak. Bu garip tesadüf karşısında tarih tekerrürden ibarettir diyoruz.