BARCELONA BORÇ BATAĞINDA

Barcelona, kulübün senelik finansal raporunu yayınladı. Katalan kadrosu 1,5 milyar Dolar’ın uzun vadede, 886 milyon Dolar borcun kısa dönemde oluştuğunu yazdı. Barcelona, web sitesinden yapmış olduğu açıklamada borcunun 1,5 milyar dolar bulunduğunu açıkladı. Katalan takımının borcunun çok büyük bir yüzdesini futbolcu maaşları oluştururken, oyuncu ücretleri kulüp hasılatının %74’ünü oluşturuyor.

Goal’ün yer verdiği habere göre Barcelona, yeni tip corona virüs COVID-19’un olumsuz etkileri nedeniyle maaşların ödemesini geciktirdi. Bordo-mavili kulübün borçlarının 153 milyon Dolar’lık kısmını aktarma edilen oyuncuların bonservisleri oluşturuyor. 2017 yazında Liverpool’dan Barcelona’ya ortalama 176 Milyon dolara katılan Coutinho için Katalanlar, İngiliz kadrosuna 35 milyon dolar; Frankie de Jong için Ajax’a 19 milyon dolar ödeme yapılması gerekiyor.

BONSERVİS ÜCRETLERİNİ HALA ÖDEYEMEDİ

Barcelona’nın, Brezilya’nın Gremio takımından kadrosuna dahil ettiği fakat sürem başlangıcında Miralem Pjanic ile takas edilirken kullanılan Arthur için Brezilya kulübüne 25 milyon Euro aktarma bedeli borcunu hala ödemiş değil. Katalanlar, 2019-2020 sezonunda net borcun 593 milyon dolar bulunduğunu açıkladı.

Pandemi sebebiyle gelirleri düşen Barcelona, borçların çoğunu ertelemek zorunda kaldı. Açıklamaya göre bordo-mavili kulüp borçların ödenme tarihini 30 Haziran 2021’e kadar ertelemek istiyor.

ESKİ TEKNİK DİREKTÖR’ÜN KOVULMA SEBEBİ

İspanyol basını Barcelona’nın Quique Setien’in görevine son verirken, tecrübeli teknik erkeğe gönderilen mektubun detaylarına ulaştı. İspanyol medyası Dünya devi Barcelona’dan kovulmasından sonra Katalan takımından herhangi bir ödeme almadığından bahseden eski teknik direktör Quique Setien’e gönderilen görevden alınma mektubunun içeriğine ulaştı. 

Dünya dev Barcelona yönetiminin Setien’e yolladığı mektupta tecrübeli çalıştırıcının otorite problemlerinden dem vurulurken, takımı maçlarda ve idmanlarda yardımcı antrenör Eder Sarabia’nın yönettiği izlenimine yer verildi. Setien’in göreve gelmeden önce beyanda bulunduğu ve yapacağını söylediği eylemlerin hiçbirini yapmayıp sözlerini tutmadığından bahsedilirken, Setien’in ekibi La Liga’nın zirvesindeyken almasına karşın şampiyonluğa ulaştıramaması başarısızlık olarak nitelendirildi.

Barcelona’nın son 10 yılda sekiz kere final oynadığı kupaya Setien yönetiminde çeyrek finalde elenmesinin kabul edilemez olduğu anlatılan mektupta, Bayern Münih karşısında alınan zamanı hezimet de kabul edilemez bir skor olarak nitelendirildi.