Avrupa’nın En Yaşlı Ligi Hangisi

Süper Lig; birçok özelliğiyle Avrupa’nın önde gelen liglerinden birisi olmaya devam ediyor. Ancak, ligimizin son zamanlarda olumsuz bir özelliğiyle öne çıktığını söyleyebiliriz.

Buna göre, Süper Lig; 2021 – 2022 sezonunda 27,78 yaş ortalaması ile Avrupa’nın en yaşlı ligi oldu. Gelin, hem Süper Lig’in hem de diğer Avrupa liglerinin yaş ortalamalarına yakından bakalım!

En Yaşlı ve En Genç Ligler Hangileri?

27,78 yaş ortalaması ile Avrupa’nın en yaşlı ligi olarak dikkat çeken Türkiye Süper Ligi’nin ardından ikinci sırada Yunanistan ligi geliyor. Bu ligin yaş ortalaması 27,38! Kıbrıs Rum Kesimi ise 26,91 yaş ortalaması ile dikkat çekiyor.

Avrupa’nın yaş ortalaması en düşük liginin Danimarka ligi olduğunu söyleyebiliriz. Bir başka deyişle, en genç futbolcular; Danimarka liginde forma giyiyorlar. Bu ligin yaş ortalaması yalnızca 24,18! Altyapısı ile meşhur Hollanda liginin yaş ortalaması ise 24,35! Avusturya ligi; 24,38 yaş ortalaması ile Danimarka ve Hollanda ligini takip ediyor.

Takdir edersiniz ki, dünyanın en önemli ligleri arasında Fransa, İtalya, Almanya, İspanya ve İngiltere ligleri yer alıyor. Bu beş lig arasında yaş ortalaması en yüksek ligin İspanya ligi olduğunu söyleyebiliriz. Cristiano Ronaldo ve Lionel Messi’nin ayrılmasının ardından eski günlerini arayan İspanya liginin yaş ortalaması 26,71!

Bunun yanı sıra, İtalya Serie A’nın yaş ortalaması 26,23 iken İngiltere Premier Ligi’nin 25,91’dir. Bundesliga’nın yaş ortalamasının 25,5 olduğunu söylemeliyiz. Son yıllarda altyapısı ile öne çıkan Fransa Ligue1 ise 25,07’lik yaş ortalaması ile bu beş ligin en genci olarak dikkat çekiyor.

Süper Lig’in En Genç ve Yaşlı Takımı Hangisidir?

20 takımlı Süper Lig’in en yaşlısı Sivasspor oldu. Kadrosunda çok sayıda tecrübeli oyuncu bulunan kırmızı beyazlı takımın yaş ortalaması 30,18 olarak belirlendi. Bunun yanı sıra, küme düşme hattından uzaklaşmak isteyen Yeni Malatyaspor; 25,88’lik yaş ortalaması ile ligin en genç takımı!

Galatasaray; Yeni Malatyaspor’un ardından ligin en genç ikinci takımı olarak dikkat çekiyor. Sarı kırmızılı takımın yaş ortalaması yalnızca 26,04! Buna ek olarak, dört büyükler arasında en yaşlı takımın Beşiktaş olduğunu söyleyebiliriz.

Siyah beyazlı takım; 27,57’lik yaş ortalamasına sahip! İkinci sırada 27 yaş ortalaması ile Trabzonspor yer alıyor. Bu sezon çok sayıda transfer yapan Fenerbahçe’nin yaş ortalaması ise 26,84!

Fenerbahçe Genç Oyunculara En Çok Süre Veren Takımların Başında Geliyor

Sarı lacivertli takımın kadrosunda çok sayıda genç futbolcu bulunuyor. Vitor Pereira; genç oyunculara şans vermeyi seven bir teknik adam!

Bu noktada, sezon başından bu yana Fenerbahçe’de 25 yaşından küçük futbolcuların toplam 5 bin 781 dakika süre aldıklarını söyleyebiliriz. Sarı lacivertli takımın ardından ikinci sırada Galatasaray geliyor. Fatih Terim; 25 yaşından küçük futbolcularına toplam 5 bin 577 dakika süre verdi.