Avrupada Başarı Geldi Galatasaray’ın Kasası Dolu Sıra Transferde

UEFA Avrupa Liginde ölüm grubu olarak adlandırılan grupta aldığı dikkat çekici sonuçlar neticesinde toplamış olduğu 12 puan ile grup aşamasını namağlup ve lider tamamlayan Galatasaray son 16 turuna kalmayı garantilerken Avrupa kupalarında oynama düşüncesini ise sezonun ikinci yarısına taşımayı başardı ve yeni bir yapılanma sezonunun başında elde edilen bu başarı oldukça önemli demek hiç yanlış olmaz.

Galatasaray UEFA Avrupa Liginde elde ettiği sonuçlar ve gruptan lider çıkmasıyla birlikte başarı primi olarak yayın hakları ve reklam gelirleri dışında 12 milyon € geliri kasasına koymayı garantiledi. Yayın hakları ve reklam gelirleri gibi birçok gelir kaleminin de eklenmesiyle birlikte Galatasaray’ın şu anda kasasına yaklaşık olarak 17,5 milyon € koyması bekleniyor.

Sezon başında Galatasaray’ın geleceğini kurtarmak ve yeni bir genç yapılanma mottolarıyla yola çıkan Sarı kırmızılılar sezon başında 3 – 4 yıla yayılmış taksitli ödeme planı ile 23,5 milyon €’luk yatırım yapmıştı.

Bu paranın yarısı daha alınan oyuncuların taksitleri ödenmeden elde edilen başarı ile kazanılmış oldu ve devre arasında yapılacak transferler için önemli bir kaynak oluşturulmuş olurken gelecek transferler ile UEFA Avrupa Liginde daha önemli başarılar gelebilir.

Galatasaray’ın hem süper ligde hem de UEFA Avrupa Liginde başarı elde edememesi önündeki en büyük engel ise hem ilk 11’de bazı mevkilerin eksik olması hem de özellikle oyuna sonradan giren isimlerin neredeyse hiç katkı verememesi yani sakatlık ya da cezalı herhangi bir oyuncu olduğunda Galatasaray oyununu aynı seviyelere çıkartamıyor ve istenilen performans sergilenemiyor.

Galatasaray’da Birçok Futbolcu Takip Ediliyor

Başta Marcao Teixeira olmak üzere Berkan Kutlu, Mostafa Mohamed, Taylan Antalyalı, Kerem Aktürkoğlu ve Aleksandru Cicaldau’nun Avrupa takımları tarafından takip edilen ve transfer edilmek istenen isimler arasında gösteriliyor.

Bu genç isimlerin yanı sıra Mbaye Diagne, Sofiene Feghouli, Ryan Babel ve Luyindama gibi isimlerinde takımdan ayrılabileceği iddia edildi.

Aytaç Kara’ya ise süper ligden talipler olurken genç orta saha Gustavo Assunçao’nun ise kiralık sözleşmesinin iptal edileceği iddia edildi.

Takviye Edilecek Bölgeler Belirlendi

Galatasaray yabancı sınır sebebiyle hem yerli oyuncular hem yeni yapılanmayı devam ettirecek genç ve potansiyelli oyuncular hem de UEFA Avrupa Liginde başarı gelmesi için bazı yabancı oyuncuların kadroya katılması bekleniyor.

Bu isimlerden ilki geçen sezonki kiralık aşk Gedson Fernandes olması bekleniyor. Genç orta saha oyuncusunun Galatasaray dışında gelecek teklifleri kabul etmediği gibi kulübünün sözleşme yenileme teklifine de sıcak bakmıyor.

Sadece Patrick Van Aanholt’un bulunduğu sol bek mevkisi için Hollandalı oyuncu ile forma rekabetine girebilecek bir sol bekin alınması bekleniyor.

Yaşı ilerlemiş olan Fernando Muslera yerine ise hem yerli hem de yabancı isimlere yönelmiş durumda.

Forvet oyuncularının ayrılması durumunda ise o bölgeye hemen transfer yapılması beklenenler arasında.

Sağ kanada ise çok daha skorer oyun katkısı da olan ters ayaklı bir oyuncunun transfer edilmesi bekleniyor.