Avrupa Voleybol Şampiyonası’nda Bulgaristan’dan İyi Başlangıç

Şampiyonu’nun ev sahibi ülkelerinden Bulgaristan, Avrupa Voleybol Şampiyonası’nın açılış maçında Yunanistan ile karşılaştı ve 3 – 0’lık skorla karşılaşmadan galibiyetle ayrılan taraf olmayı başardı.

18 Ağustos – 4 Eylül 2021 tarihleri arasında düzenlenen Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonası’na Hırvatistan, Romanya ve Sırbistan ile beraber ev sahipliği yapan Bulgaristan, turnuvanın açılış maçında Yunanistan ile karşı karşıya geldi. Rahat bir maç geçiren Bulgar milli voleybol takımı, 3 – 0’lık skorla maçı kazandı.

Bulgaristan’ın Rahat Galibiyeti

Bulgaristan’ın ikinci büyük kenti Filibe’de oynanan maça iyi başlayan Yunan ekip, başlangıç setinin ilk yarısı boyunca önemli bir fark açmasa da skor tabelasında önde ilerlemeyi başardı. Ancak ikinci yarısında daha etkili oynayan Bulgarlar, 12 – 12’lik eşitlikten sonra 4 – 5 sayılık bir fark açıp bu farkı set sonuna kadar da korumayı başardılar. 25 – 20’lik skorla ilk set, Bulgaristan milli takımının hanesine yazıldı.

İkinci setin ilk dakikalarından itibaren ağırlığını koyan Bulgar ekip, rakibinin set boyunca sadece 15 puan almasına izin vererek 25 – 15’lik skorla skoru 2 – 0’ya taşımayı bildi.

Son sete yine iyi başlayan Bulgar voleybolcular, set ortasında Yunan ekibin direnci ile karşılaştılar. Birkaç sayı geriye düştükten sonra arayı kapatan Yunan milli takımı, öne geçmeyi de başardı. Ancak yine 12 – 12 eşitlikten sonra tempoyu arttıran Bulgarların önünü kesmeyi başaramadı. Bulgar milli ekibi, 25 – 19’luk set skoru ile maçı 3 – 0 kazandı.

Galibiyet getirdiği maçtan 3 puan kazanan Bulgaristan, şimdilik Yunanistan haricinde İspanya, Almanya, Polonya ve Çek Cumhuriyeti’nin olduğu grupta liderlik koltuğuna oturdu.

B Grubunun Diğer Maçları

Bulgaristan’ın en skorer ismi 19 sayı ile Elitsa Vasileva olurken takımına 13 sayı getiren orta oyuncu Nasya Dimitrova ikinci en skorer, 10 sayı ile de Emiliya Dimitrova üçüncü en skorer isim oldu.

B grubundaki diğer takımlar, 19 Ağustos 2021 tarihinde karşılaşacaklar. İspanya saat 17.30’la çek Cumhuriyeti ile oynayacak ve Almanya ile Polonya ise saat 20.30’da karşılacak.