AVRUPA SÜPER LİGİ’NDEN UEFA VE FIFA’YA DAVA

Avrupa Süper Ligi girişiminin UEFA ve FIFA’ya karşı açtığı dava başvurusu, Avrupa Birliği’nin en yüksek mahkemesi olan Avrupa Adalet Divanı tarafından kabul edildi. Hatırlanacağı üzere, söz konusu girişime karşı harekete geçen FIFA ve UEFA, Avrupa Süper Ligi’nden çıkmayan Real Madrid, Juventus ve Barcelona’yı geçen hafta yargılayacağını duyurdu. Bir gecede futbol dünyasında yaşanan darbe gibi olan Avrupa Süper Ligi hızlı başlayıp hızla söndü. 12 asıl takımın üye olduğu ve 3 takımın daha da asıl üye olması gerektiği Avrupa Süper Ligi’nde üyeler UEFA’nın yaptırımlarından dolayı hızlı bir şekilde asil üyeliklerinden vazgeçti ve süreç istenmeyen noktalara kadar geldi.

AVRUPA SÜPER LİGİ’NDE İŞLER KIZIŞTI

Bunun üzerine Avrupa Süper Ligi girişimi açtığı davada, futbolda yeni bir organizasyon oluşturma hakkının olduğunu ve UEFA ile FIFA’nın bu girişime karşı yürüttüğü yaptırımların, Avrupa Birliği yasalarına aykırı olduğunu ileri sürdü.

Avrupa Adalet Divanı’ndan yapılan açıklamaya göre, Avrupa Süper Ligi girişiminin UEFA ve FIFA’ya karşı açtığı dava başvurusu, mahkeme tarafından kabul edildi. Hatırlanacağı üzere, Avrupa’nın önde gelen kulüplerinden olan İngiltere’den Arsenal, Chelsea, Manchester United, Manchester City, Liverpool ve Tottenham; İspanya’dan Atletico Madrid, Real Madrid ve Barcelona ile İtalya’dan Juventus, Inter ve Milan, 19 Nisan’da Avrupa Süper Ligi girişimini ilan etmişti.

Ancak kısa sürede gelen tepkilerden sonra Barcelona, Real Madrid ve Juventus haricindeki 9 kulüp bu oluşumdan çekilme kararı almıştı. Söz konusu oluşumun ilanından sonra güçlerini birleştirip harekete geçen FIFA ve UEFA, Avrupa Süper Ligi girişiminden ayrılmayan bu 3 kulübü, UEFA ve FIFA’ya bağlı bütün organizasyonlar ile ulusal liglerden çıkarılma ve uluslararası hiçbir maça oyuncu gönderememe gibi yaptırımlara maruz kalabileceği konusunda uyardı.

UEFA AVRUPA SÜPER LİGİ’NE KARŞI GERİ ADIM ATMIYOR

UEFA ayrıca bu girişimden ayrılmayan Real Madrid, Juventus ve Barcelona’yı yargılayacağını da duyurdu. Avrupa Süper Ligi, bütün bu karşı atakların üzerine, Avrupa Birliği’nin en yüksek mahkemesi olan Avrupa Adalet Divanı’na başvurdu. Girişim, açtığı davada futbolda yeni bir oluşum kurma hakkının, FIFA ve UEFA’nın karşı yaptırımlarıyla engellendiğini ve Avrupa Birliği yasalarının ihlal edildiğini öne sürdü.