Avrupa Süper Ligi Rüyası Tüm Tepkilere Rağmen Tam Gaz

Geçtiğimiz Nisan – Mayıs aylarında gündemi oldukça meşgul eden Avrupa Süper Ligi bir kez daha gündeme oturdu. Ortaya 12 kulüp tarafından atılan ama tepkilerin ardından 3 üyeye düşen oluşum, davalık bir noktaya doğru sürüklenmişti. Özellikle UEFA’nın karşı çıktığı bu oluşumun 3 kurucu üyesi kalırken davalık süreçte beklenmeyen bir gelişme patlak verdi.

UEFA’nın Avrupa Süper Ligi oluşumu hakkında yaptığı yatırımlara karşı açılan dava sonuç verdi. Kurucu 3 üye açtıkları davayı kazandı. Mahkeme tarafından UEFA’nın cezai yatırımlarının haksız bulunması, ardından bir bildiri yayımlanmasını da beraberinde getirdi. Sert sözlere yer verilen bildiride ise şu ifadeler yer aldı.

Juventus, Barcelona ve Real Madrid’in Ortak Açıklaması

12 kurucu üye ile yolan çıkan Avrupa Süper Ligi oluşumu, gelen tepkilerle 3 kulübe inmiş ve geriye kalan 3 kulüp Juventus, Barcelona ve Real Madrid; açtıkları davayı kazanmalarının ardından bir bildiri yayınladılar. Bildiride ilk olarak UEFA’nın Avrupa futbolu üzerinde tekelci bir zihniyet oluşturduklarından bahseden kurucu üyeler, bu süreci Avrupa Adalet Mahkemesi’ne taşıyacaklarından da bahsettiler.

Artık UEFA’nın tehditlerine aldırmayacaklarını ve boyun eğmeyeceklerini dile getiren kurucu üyeler, projeleri için çalışmalarına tam gaz devam edeceklerini de dile getirdiler. Avrupa futbolunda büyük bir etki doğuran bu oluşum, kamuoyunda çokça yer almış ve tepkilerin odağında yer almıştı.

Hatta tepkiler o kadar büyümüştü ki 12 kurucu üyeden 9’u bu oluşumdan çekilmiş ve geriye Juventus, Barcelona ve Real Madrid kulüpleri kalmıştı. Bu oluşumun vadettiği şey ise UEFA organizasyonundan ayrılacak olan ekiplere daha yüksek bir gelir sağlamak…

UEFA, Futbola ve Rekabete Zarar Veriyor

Juventus, Barcelona ve Real Madrid’in kurucu üye olarak yer aldığı Avrupa Süper Ligi oluşumu, yayımladığı bildiride UEFA’nın kendisini futbolun tek sahibi olarak gördüğünü de dile getirdi. UEFA’nın tekelci bir yaklaşım izlediğinden de bahseden kurucu üyeler, bu tekelci yaklaşımın futbola ve rekabete zarar verdiklerinden de bahsettiler.

Son olarak Avrupa Süper Ligi oluşumlarını daha da geliştireceklerinden bahseden kurucu üyeler, kazandıkları dava ile gelecek adına umutlular…