AVRUPA LİGİ KURULUYOR

Avrupa’nın önde gelen en büyük 12 futbol kulübü UEFA ve FIFA gibi kurumları karşısına alarak Avrupa Süper Lig’i projesini oluşturduklarını ortak bir bildiri yayınlayarak açıklamışlardı. Toplamda 15 adet Korucu takımın bulunacağı ve 20 ekibin mücadele edeceği Avrupa Süper Ligi ağustos ayında başlaması planlanıyor. 4 milyar euroya yakın finansal desteği Amerika Birleşik Devletleri’nin yatırım bankası olan JP Morgan verecek.

PEREZ İKNA ETTİ

Dünya Futbolu Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamalar ve oluşturulan organizasyonların altında çalkantılı bir döneme gidiyor. UEFA Geçtiğimiz günlerde Şampiyonlar Ligi’nin gelecek yıllarda yürürlüğe girecek olan yeni formasını kararlaştırmak adına yaptığı Toplantıdan önce Avrupa’da ileri gelen 12 futbol kulübü ortak olarak yayınladığı bildiri ile Avrupa Süper Ligi’nin kurulduğunu resmen açıklamıştı.

İtalya’dan milan-juventus ve İnter İspanya ligi’nden Atletico Madrid Barcelona ve Real Madrid İngiltere Premier liginden ise hotman Manchester City Manchester United Liverpool Arsenal ve Chelsea yayınladıkları ortak bildiri ile Avrupa Süper Ligi’nin kurucu takımları olduklarını açıklamışlardı.  Geçtiğimiz dönemde UEFA’nın 024 yılında yürürlüğe sokmayı planladığı yeni formatı desteklediğini açıklayan İspanyol devi Real Madrid’in kulüp başkanı florentino Perez vefa ile finansal anlamda yaşamış olduğu anlaşmazlıklardan sonra Avrupa’nın 11 dev kulübünü ikna ederek Avrupa Süper Ligi’ni kurmayı başardı.

ABD BANKASI FİNANSE EDECEK

Ağustos ayında Start verilmesi planlanan ve mücadelelerin hafta içinde yapılacağı söylenen 10’ar ekipten oluşan 2 lig şeklinde yapılacak organizasyonun başkanlık görevini ise Perez yapacak. İspanyol ekibi Real Madrid’in başkanlık görevini yapan perez’in yardımcılıklarını Juventus’un başkanı Andrea agnelli e İngiliz devi Manchester United’ın başkanlık görevini yapan Joel Glazer icra edecek.

Amerika Birleşik Devletleri’nin tanınmış yatırım bankası olan JP Morgan’ın 4 milyar euro gibi bir Mevla ile destekleyeceğini belirtti Avrupa Süper Ligi belirtilen 12 kulübün yanına 3 kurucu kulüp daha dahil olacak. 15 kurucu takımın ön ödeme olarak 350 milyon avro alacağı organizasyon her yıl yerel Bir lig gibi sürdürülecek. Dünyanın dört bir yanından birçok futbol severim rahatsız eden bu proje ile dahil olan kulüpler pandemi durumunun yaratmış olduğu finansal kaybın önüne geçmeyi planlıyor.