Avrupa Kupalarına Katılım Tehlikede

Bu sezon ülkemizi UEFA Şampiyonlar Ligi’nde Medipol Başakşehir, UEFA Avrupa Ligi’nde ise Demir Grup Sivasspor temsil ediyordu. Önce Medipol Başakşehir UEFA Şampiyonlar Ligi’nde grubunda sonuncu olarak, ondan birkaç gün sonra da Demir Grup Sivasspor UEFA Avrupa Ligi’ndeki grubunu üçüncü sırada tamamlayarak Avrupa kupalarına veda ettiler.

Avrupa kupalarında alına bu sonuçların ardından Türkiye’nin de UEFA ülke katsayı resmiyet kazanmış oldu. Ülke katsayısı sıralamasına göre Türkiye, bu sezon ilk 12 takımın dışında kaldı.

Sırlamada ilk 25 ülke arasında 22. Sırada bulunan İsviçre’nin 2500 puanı bulunuyor ve Türkiye, İsveç’ten sonra 3100 puanla en az puan toplayan takım konumuna geldi.

Bu sonuçla birlikte Türkiye, 2022 – 2023 sezonunda yine Avrupa kupalarına 5 takım gönderebilecek. Fakat, Süper Lig’de şampiyon olan takım Şampiyonlar Ligi için 2 ön eleme maçı oynamak zorunda kalacak.

Süper Lig’i ikinci olarak tamamlayan takımda Avrupa kupalarında 3 ön eleme maçı oynamak zorunda.  Öte yandan Süper Lig’de Türkiye Kupası’nı kazanan takımda Avrupa Ligi’ne direkt katılım sağlayamacak. Şampiyonlar Ligi gibi burada da 2 ön eleme maçı oynamak zorunda kalacak.

Başarısız Geçen Bir Sezon

Bilindiği üzere UEFA’nın kurallarına göre bir sezonda takımların aldığı puanlar iki sezon sonrasına etki ediyor. Bu sezon ülkemizi Avrupa kupalarında 5 Türk takımı temsil etmesi bekleniyordu.

Fakat daha ilk ön eleme turlarında Galatasaray, Beşiktaş ve Aytemiz Alanyaspor Avrupa kupalarına oldukça erken veda etti. Son şampiyon Medipol Başakşehir ve Demir Grup Sivasspor ise Avrupa kupaları grup maçlarında Avrupa defterini kapatmış oldu.

Bu sezon alınan bu olumsuz sonuçlar neticesinde beklenen gerçekleşti ve ülkemizin takımlarının Avrupa kupalarına katılımı daha meşakatli bir hale geldi.

Önümüzdeki Sezon Çok Kritik

Ülke katsayı sırlamasına bakıldığı zaman Türkiye’nin altında yer alan ülkelerin üstüme geçmesi zor görünüyor. Fakat zaten önemli olan Türkiye’nin listede üst sıralara çıkabilmesi.

Bu yüzden önümüzdeki sezon Avrupa kupalarında oynanacak maçlar büyük önem arz ediyor. Eğer başarılı sonuçlar alınamazsa, üstümüzde bulunan ülkeler ile puan farkı açılabilir.

Bilindiği üzere yapılan bu hesaplamalarında ülke takımlarının son 5 sezonda Avrupa kupalarında aldığı sonuçlar göz önünde bulunduruluyor. Türk takımlarının son yıllarda en başarılı olduğu sezon 2016 – 2017 sezonu.

Bir sonraki sezon yapılacak olan hesaplamada 2016 – 2017 artık göz önünde bulundurulmayacağı için, önümüzdeki sezon Türkiye’yi temsil edecek olacak takımlar mutlaka başarı elde etmek zorunda.