Aslan Galatasaray’ın PSV Analizi

Galatasaray, hazırlık maçı kapsamında PSV Eidhoven takımı ile karşı karşıya gelecek. Uzun süredir bu maç için hazırlanan takımı bu maçta neler bekliyor?

Covid-19 pandemisi yüzünden tamamlanamayan dönemde 4.sırada yer alan Hollandalı ekip, Cim Bom ile hazırlık maçına çıkmaya hazırlanıyor. Heyecanla beklenen maç için Galatasaray’da son hazırlıklar yapıldı.

PSV’nin Güçlü Yönleri

Roger Schmidt tarafından çalıştırılan Hollandalı ekibin öne çıkan özelliği pres gücü. Almanya ve Avusturya tarafından sık sık uygulanan 4-4-2 taktiği tarafından belirlenen dizilimler takımın elini güçlendirecek. Rakip takımın oyun kurulumda kendi alanındaki her oyuncu ile eşleşme tercih ediliyor. Bu uygulama ile geçen sene PSV iyi bir performans elde etti.

PVS’nin bu hamlelerine karşın Marcao’nun büyük bir sorumluluk alması gerekiyor. Marcao ile birlikte orta saha ve hücüm oyuncularının bağlantısı kuvvetli olmalı. Bu alanda Luyindama veya Alpaslan’ı büyük bir sınav bekliyor.

PVS’nin hücumda konumlanan oyuncuları takıma büyük bir çeşitlilik sağlıyor. Hücum bölgesindeki Eran Zahvari ile Madueke, Gakpo, Vertessen gibi isimlerin eşleşmesi bu alanda çok hareketli sahneleri ortaya çıkarıyor. Hollandalı ekip ayrıca kanat oyuncularını genelde merkezde veya ceza sahasına giden koridorda konuşlandırıyor. Bu sayede ismi geçen futbolculara ek olarak Van Ginkel’e de şut imkanı doğuyor.

PSV ve Galatasaray Nasıl

PSV’de birçok isim hem sırtı dönük hem de yüzü dönük bir şekilde başarılı bir performans sergileyebiliyor. Madueke, Gakpo, Götze gibi isimler bu alanda iyi birer oyuncu.

İlk 11’de olacak muhtemel isimlerden Ihattaren ve Pröpper ise diğer iddialı oyunculardan ve kenarlardan gelmeleri bekleniyor. Ihattaren, özel bir oyuncu olarak nitelendirilirken top ayağındayken tahmin edilemez bir furbolcu haline gelitor. Pröpper ise hücum oyuncularına destek vererek adeta bir gol silahı haline geliyor.

Merkezdeki kümelenme ile birlikte sağ ve sol çizgilerin domine edilmesi bekleniyor. geçen senin efsane ikilisi Dumfries ve Max bu alanda etkin olabilirdi fakat Dumfries bu maçta oynamayacak gibi duruyor. Max’in bu alanda öne çıkması beklenirken hareketli oyunculara pas vererek iyi bir oyun çıkaracağı ön görülüyor.