Arda Güler Real Madrid’de Mutlu Olur Mu

Arda Güler’in önümüzdeki yıl, tam sezon boyunca (ve özellikle hedef maçlarda) orta saha rotasyonuna dahil olması kolay değil. Bu pozisyonda, çok kaliteli ve fiziksel seviyesi yüksek, iki yönlü oyunculardan oluşan bir kalabalık bulunuyor. Ayrıca sağ kanatta Rodrygo’nun atletizminden vazgeçmek kolay değil. Ancak, 50-60 maçlık bir sezon boyunca Arda’nın bazı maçlarda ilk 11 başlayacağı ve ihtiyaca yönelik olarak kenardan geleceği maçlar olabilecektir.

Bu durumda, Arda’nın forma şansı bulmasını zorlaştıran Bellingham transferinin aslında Arda’ya daha fazla dakika sağlayabileceği düşünülmektedir. Özellikle Camavinga’nın sol bek pozisyonunda oynamaya başladığı düşünülürse, savunma yükünden kurtulmak isteyen hücum oyuncularını taşıyabilen bir antrenöre sahip olan Ancelotti için en az iki merkez oyuncusuna ihtiyaç vardır. Valverde’nin yanına Bellingham’ın eklenmesi, Arda Güler‘in maç ve dakika sayısını artırabilir.

Bunlar, Arda’nın Real Madrid’de kalması halinde gelecek sezon için üretilen fikirlerdir. Ayrıca uzun vadeli gelişim süreci de göz önünde bulundurulmalıdır.

Hangi Oyuncu Opsiyonları ile Arda Sahada Olur

Arda’nın kendini hangi yönde geliştirmesi gerektiği ve nasıl bir futbolcu olması gerektiği de önemlidir. Şu anda futbolun 2023 Şampiyonlar Ligi seviyesinde, orta sahada tek yönlülük ve sadece hücum bölgesinde top alma isteği yeterli olmamaktadır. Arda’nın oyun içi kopmalarını aşması gerekmektedir. Merkezde oynadığı maçlarda geri basarak top alma alışkanlığının daha iyi olması gerekmektedir. Bu konuda ona en büyük yardımcı olabilecek kişilerden biri, Luka Modric gibi dünyanın en üst seviye oyuncularından biridir. Savunmanın sizi takip ettiği durumlarda geri kaçarak top almak ve net bir şekilde oyunu karşı tarafa taşımak önemlidir. Arda, Modric ile çalışarak bu beceriyi kazanabilir.

Bir diğer eksiklik ise savunma takibidir. Elit ligler ile Süper Lig arasındaki tempo farkı bu konuda büyük etkiye sahiptir. Arda’nın 90 dakika boyunca savunma takibini yapabilmesi, onun oyunun merkezinde kalıcı bir yer edinmesi için gereklidir. Bu noktada Arda’nın sağ kanatta oynama ihtimali de göz önünde bulundurulabilir. Arda’nın sağ kanatta oynaması, hem onun daha fazla top almasını sağlayacak hem de Real Madrid’in solak sağ kanat eksikliğini gidermeye yardımcı olacaktır.

Arda ve Real Madrid Uyumlu mu

Bu çıkarımlar kesin sonuçlar olmayabilir, ancak başlangıç aşamasında sağ kanatta tercih edilmesinin her iki taraf için de daha uygun olacağı düşünülmektedir. Arda’nın geniş alanlardan dar alanlara doğru süzülebilmesi ve top alabilmesi için sağ kanatta daha rahat olduğu düşünülmektedir. Ancak bu durum her maçta aynı şekilde işlemeyebilir, çünkü Real Madrid çoğu maçı favori olarak oynayacak ve Arda gibi profillere kaleyi cepheden gören açıda ihtiyaç duyacaktır. Ancak başlangıçta sağ kanatta tercih edilmesi her iki taraf için de daha konforlu olabilir ve Ancelotti’nin de buna başvurabileceği düşünülmektedir.

Arda’nın oyunu genişletmek, topun takımda kalmasını sağlamak ve kullanılabilirliğini artırmak için en güvenilir ve önemli yol olduğu düşünülmektedir. Arda, orta saha oyuncusu olarak başladığı maçlarda bile sağ kanatta daha rahat top alabilir ve farklı tehditler oluşturabilir. Ancak tüm bunlar, Arda’nın takımda kalması ve gelecek sezon için üretilen fikirlerdir.