ANADOLU EFES’İN NEFESİ YETMEDİ

THY Euroleague çeyrek final heyecanı devam ediyor. Anadolu Efes İspanya’da oynanan play-off çeyrek final serisi 4. maçında, Real Madrid’e 82-76 mağlup oldu. Bu sonuçla seri 2-2’ye geldi. Seri 4 Mayıs Salı günü İstanbul’da oynanacak olan 5. ve son maç ile noktalanacak. Bu maç Final Four biletinin sahibini belirleyecek.

Efes Bir Kez Daha Fırsat Tepti

Anadolu Efes yine yeniden Final Four’a çok yaklaştı ancak fırsat tepti. 3. Maçta olduğu gibi elindeki büyük avantajı kullanamayan Efes için artık hata yapma lüksü kalmadı. Lacivert beyazlılar serinin dördüncü maçında 16 sayı farkı yakalamış olmasına rağmen Real Madrid’e 82-76’lık skorla boyun eğerek serinin 2-2’ye gelmesine engel olamadı. Final Four için umutlar İstanbul’a kaldı.

Maçın Dönüm Noktaları

Real Madrid karşılaşmaya harika bir başlangıç yaparak 17-0’lık bir seri yakaladı. Mücadelenin henüz ilk 5 dakikası geride kalırken gelen bu serinin yakalanmasında Jaycee Carroll’un 11 sayılık katkısı önemli pay sahibiydi. Ancak daha sonra dış atışlardan üst üste isabetler bulan Anadolu Efes 11-0’lık bir seriyle farkı 6’ya indirmeyi başardı. İlk çeyrek, Real Madrid’in 19-13’luk üstünlüğüyle tamamlandı.

Anadolu Efes ikinci periyoda da hızlı başladı. Çeyreğin başında 8-0’lık seri yakalayan Efes, müsabakanın 12. dakikasında ilk kez öne geçmeyi başardı: 19-21. İkinci çeyreğin geri kalanında savunmasını sertleştiren ve dış atışlardan isabetler bulan lacivert-beyazlı takım soyunma odasına 47-36’lık skorla önde gitmeyi başardı.

Üçüncü çeyreğe Real Madrid daha iyi başlayan taraftı. Carroll ve Garuba’nın sayılarıyla farkı kapatmaya başlayan Real Madrid, 24. dakikada skoru 51-55’e kadar getirmeyi başardı. Baş antrenör Ergin Ataman’ın kontrolü tekrar eline almak için aldığı mola işe yaradı ve Anadolu Efes tekrardan 11-0’lık bir seri yakalayarak 27. Dakika geçilirken farkı 15 sayıya çıkardı: 51-66. Lacivert-beyazlılar, son çeyreğe 9 sayılık avantaja sahip olarak 57-66’lık skorla girdi.

Dördüncü çeyrekte de heyecan doruktaydı. Anadolu Efes, 33. dakika geride kalırken Shane Larkin ile bulduğu 3 sayılık isabetle farkı 13’e yükseltti. Ancak daha sonra oldukça basit hatalar yapan ve yalnızca serbest atışlardan 4 sayı bulabilen Anadolu Efes, maçı kendi elleriyle rakibe vermiş oldu. 23-4’lük serisiyle maça son noktayı koyan Real Madrid sahadan 82-76’lık skorla galip ayrıldı.