Anadolu Efes’in Müthiş Serisi Devam Ediyor

Euroleague’de Anadolu Efes fırtınası devam ediyor. 7 tanesi üst üste olmak üzere son 11 maçında 10. galibiyet alan Anadolu Efes’in son kurbanı da Litvanya temsilcisi Zalgiris Kaunas oldu. Euroleague’de 28. Maç haftasında Sinan Erdem Spor Salonundan Zalgiris ile karşı karşıya gelen Anadolu Efes parkeden 89 – 62 üstünlükle ayrıldı ve sezonun ilk maçında mağlup olduğu rakibinden rövanşı da almış oldu.

Baştan Sona Üstün

Karşılaşmada ilk çeyrek Zalgiris Kaunas’ın basketiyle başladı. Bundan sonra üstünlüğü ele alan ve fırtına gibi esmeye başlayan Anadolu Efes ilk çeyrekte 26 sayı atarken sadece 12 sayıya izin verdi. İkinci çeyreğe de üst üste üç sayılık basketlerle başlaya lacivert beyazlı ekip bir ara farkı 22 sayıya kadar çıkardı. Bundan sonra karşılıklı sayılarla geçilen ilk devre Shane Larkin’in son saniyede attığı üç sayılık basketle 49 – 28 ev sahibi takımın üstünlüğü ile sona erdi.

Üçüncü periyota misafir Zalgiris Kaunas üst üste sayılarla başladı. Daha sonra etkisini devam ettiren Anadolu Efes tekrar farkı açmaya başladı. Farkı sürekli artıran ev sahibi periyotu 28 sayı farkla 76 – 48 önde bitirdi.

Son periyot düşük tempoda karşılıklı basketlerle geçilirken ev sahibi takım 89 – 62 ile maçı kazanmayı başardı.

Müthiş Paylaşım

Kenardan gelerek 18 sayı 1 ribaund 3 asistle oynayan Shane Larkin maçın en skoreri olurken, Vasilije Micic 17 sayı 4 ribaund 4 asistle maçı tamamladı. Konuk ekipte ise Thomas Walkup 15 sayı 1 ribaund 8 asist ve Marius Grigonis 14 sayı 2 ribaund 1 asist ile maçı tamamldı.

Anadolu Efes’te 5 dakika süre alan Doğuş Balbay haricinde tüm oyuncular en az 3 top kullanırken en fazla top kullanan ise 9 tanesi 3 sayılık olmak üzere toplam 10 şut kullanan Shane Larkin oldu.

Maç sonunda Ergin Ataman mükemmel basketbol oynadıklarını her geçen maçta da gelişmeye devam ettiklerini söyledi. Farklı galibiyetin ligin son sıralarında hedefsiz bir takıma karşı değil, play off mücadelesi veren bir takıma karşı aldıklarını, kolay olmadığını ama mükemmel bir galibiyet olduğunu belirtti.

Bu sonuçla bu sezon 18. Galibiyeti alan averajla 3. Sırada yer alan Anadolu Efes zirve iddiasını devam ettirdi. 14. Malubiyetini alan Zalgiris Kaunas ise 11. Sırada kalarak play off iddiasından biraz daha uzaklaştı.