Anadolu Efes’e Ne Oldu

Türk basketbolunun en önemli takımlarından hem Türkiye Basketbol Süper Ligi’nin hem de THY Avrupa Ligi’nin son şampiyonu Anadolu Efes, bu sezona beklentilerin çok uzağında bir performansla başladı. THY Avrupa Ligi’nde ilk galibiyetini 4. Maçta Uniks Kazan karşısında alabilen Anadolu Efes, ligde ise son maçında Galatasaray ile karşılaştı ve sahadan 92-85 mağlup ayrıldı.

THY Avrupa Ligi’nde üst üste finale kalma başarısı gösteren ve Avrupa’nın en iyi basketbol takımı olduğu yönünde yorumlarda bulunulan Anadolu Efes’in bu iyi olmayan performansının altında çeşitli sebepler yatıyor.

Efes’in Zamana İhtiyacı Var

Her ne kadar sezonu şampiyon olarak tamamlasa da Anadolu Efes’te takımın en önemli parçalarından biri olan Sertaç Şanlı’nın takımdan ayrılması ister istemez takımı olumsuz etkiledi. Sertaç’ın yerine getirilen ve yine çok iyi bir oyuncu olan Filip Petrusev’in takıma ve oynanan oyuna tam olarak adapte olamamasından kaynaklı sorunlar, geçen sezon muhteşem bir performans gösteren Sertaç’ın yokluğunu hissettiriyor.

Pek tabii hem takım hem de Filip Petrusev zamanla daha da iyi olacaklardır ancak bu dönemde oldukça zorlu bir fikstüre sahip olmaları da başarılı ekibi olumsuz etkiledi. Hem Türkiye’de hem de Avrupa’da birbirinden zorlu maçlara çıkmak durumunda kalan Anadolu Efes’in kadrosundaki yaşlı parçaların da tam olarak hazır olamaması alınan mağlubiyetlerin mazereti olarak sayılabilir.

Sezona henüz tam olarak giriş yapamayan ve geçtiğimiz sezonlarda da benzer periyodlardan geçen Anadolu Efes, Kasım ayında daha az zorlu ekiplerle karşılaşacağı maçlarda sürprizler yaşamazsa toparlanmaya başlayacaktır.

Tüm bunlarla birlikte Anadolu Efes’in Avrupa basketbolunun son birkaç yılına damga vuran ve geçtiğimiz sezon şampiyon olan takım olması da rakiplerine ekstra bir motivasyon verirken, temsilcimizi de hedef takım haline getiriyor.

Micic-Larkin İyi Başlamadı

Anadolu Efes’in iyi olmayan performansını en çok etkileyen faktörlerden birisi de Avrupa’nın en iyi üç basketbolcusu arasında gösterilen iki oyuncusu Micic ve Larkin’in sezona oldukça iyi olmayan bir şekilde giriş yapması oldu.

Hem ayrı ayrı hem de birlikte gösterdikleri performanslar sayesinde tek başlarına Anadolu Efes’i birçok maçta galibiyete taşıyan iki oyuncu, THY Avrupa Ligi’nde oynanan 4 haftanın en çok top kaybı yaşayan oyuncuları arasında yer alıyorlar.

Bu top kayıplarına dış şutlardaki başarısızlık ve oyuncular üzerindeki baskının eklenmesi hücumda olduğu kadar savunmada da Anadolu Efes’i etkiledi. Kısa oyuncuları savunmadan maç kazanmanın çok zor olduğu Avrupa Ligi’nde oynadığı maçlarda bu alanda iyi bir performans ortaya koyamayan Anadolu Efes’te Simon’un da yaşının artmasıyla düşen performansı Elijah Bryant’ın göstereceği performansa dair beklentilerin artmasına neden oldu.

Hem savunmada hem de hücumda kısa oyuncularının daha fazla katkısına ihtiyaç duyan Anadolu Efes, en kısa sürede toparlanarak ülkemizi ve taraftarlarını mutluluğa boğduğu zamanlara geri dönmeyi amaçlıyor.