Anadolu Efes Sendelemeye Devam

Bu sezon THY Euroleague’i bir kez daha müzesine götürmüş olmanın haklı gururunu yaşayan Anadolu Efes ile Andreas Pistolis yönetiminde şahane bir çıkış yakalayan Galatasaray NEF arasındaki seri nefes kesmeye devam ediyor. ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nin Play-Off Yarı Finalinde karşı karşıya gelen iki rakibin serisinde durum 2-1 Anadolu Efes lehineydi. Ancak 2 Haziran tarihinde oynanan müsabakada Galatasaray NEF bir kez daha şahane bir iş çıkardı ve seriye eşitliği getirdi. İki İstanbul temsilcisinden hangisinin Finale çıkacağını belirleyecek 5’inci ve son maç gerçekten nefes kesecek.

Ne Seri Ama

Bu sezon ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde bir kez daha şampiyon olmayı hedefleyen Anadolu Efes, Andreas Pistolis yönetiminde taş üstünde taş bırakmayan Galatasaray NEF ile eşleşmişti.

Koç Ergin Ataman’ın da eski takımı olan Galatasaray NEF, sezonun son döneminde yakaladığı çıkışla birlikte dikkatleri üstüne çekmeyi başarırken bu serinin favorisi kuşkusuz son Avrupa Şampiyonu da olan Anadolu Efes’ti.

Ancak Sarı Kırmızılı ekip serinin 4’üncü maçında 2’inci kez her şeyin o kadar kolay olmadığını gösterdi ve Finale çıkacak ekibi belirleyecek maçın 5’inci maç olmasını sağladı. Kerry Blackshear ve Dee Bost’un öne çıktığı karşılaşmada Galatasaray NEF, taraftar desteğini de arkasına alarak sahadan 86-81 galip ayrıldı.

Galatasaray NEF’te Dee Bost 20 sayı, 3 ribaund, 7 asist; Kerry Blackshear 18 sayı, 5 ribaund, 2 asist; Maurica Ndour 12 sayı, 4 ribaund, 2 asist; Sadık Kabaca 11 sayı, 5 ribaund, 2 asistle oynadı.

Anadolu Efes’te ise Shane Larkin 17 sayı, 4 ribaund, 5 asist; Vasilije Micic 23 sayı, 6 ribaund, 3 asist; Elijah Bryant 13 sayı, 8 ribaund, 4 asist; Chris Singleton 12 sayı, 3 ribaundla oynadı.

Serinin 5’inci ve son maçı Anadolu Efes’in ev sahipliğinde Sinan Erdem Spor Salonu’nda oynanacak. Bu maçtan galip ayrılan taraf Final aşamasına yükselen ilk finalist olan Fenerbahçe Beko ile şampiyonluk yarışı vermeye hak kazanacak.

Kötü Olan Belli

Öte yandan Galatasaray taraftarının yine şahane bir atmosfer oluşturduğu maçta ortaya çıkan görüntüler gerçekten görülmeye değerdi.

Bu atmosfere değinmeden geçmeyen Anadolu Efes koçu Ergin Ataman, maç değerlendirmesinde rakibini takdir etti ve özellikle pota altı savunmada çok iyi iş çıkardıklarını belirtti. Bununla birlikte taraftarların da oldukça iyi iş çıkardığını belirten Ergin Ataman, kötü olanın kim olduğunu ifade etmenin manası olmadığını zira net bir şekilde göründüğünü aktardı.

Ataman’ın bu açıklamaları net bir şekilde oyuncularına mesaj olarak algılanırken oyuncuların da artık son maçta kendi güçlerini göstermeleri gerektiği kesin. İki takım arasında ciddi bir kalite farkı bulunuyor olsa da Galatasaray NEF’in bu seriyi kazanmaya dair isteği bu fark hiç yokmuşçasına etki ediyor.