Anadolu Efes Rakiplerine Korku Saldı

Geçen sezon harika bir performans ile göz dolduran Anadolu Efes, sezon başında beklentileri karşılayamadı. THY Avrupa Ligi’nde aldığı Barcelona galibiyeti ile sezon sonuna doğru adeta rakiplerine “Geri Döndüm” dedi.

Geçen sezon performansı ile herkesi kendine hayran bırakmıştı. Harika performans sergilediği kadrosunu koruyan Anadolu Efes, sezonun bu bölümüne kadar bekleneni veremedi. İlk 8 maçında kaybetmeye tahammülü kalmayan ve önünde çok zor bir fikstür bulunan Anadolu Efes 24. Haftada Barcelona’da parkeye çıktı.

Barcelona sahnesinde adeta şov yapan Anadolu Efes, Ergin Ataman pota altındaki son haftalarda gösterdiği başarılar ile Sertaç Şanlı tercihini korudu. Kısa rotasyonun ise sakatlıktan dönen Shane Larkin maçı kenardan izledi.

Anadolu Efes, Barcelona Karşısında Şov Yaptı

Lacivert – beyazlı ekip maça Vasilije Micic önderdliğinde başladı. Sırp oyun kurucu maça iyi bir başlangıç yaptı ve özgüveni daha da artan oyuncunun yanında yer alan isim ise Krunoslav Simon skordan çok Sertaç’ı oynatmayı önceliği haline getirdi. Pota altında milli pivotun yanı sıra ski takımı Barcelona’ya bilenen Chris Singleton’ın katkıları ile Anadolu Efes skorda üstünlük sağladı.

Barça’nın vazgeçilmez yıldızı Larkin ise maça ilk çeyreğin sonlarına doğru dahil oldu. Barcelona maçın başında önce onu sert faullerle durdurmaya çalıştı. Daha sonra onun savunma zaaflarını Kuric’in şutları ile engelledi. Yıldız isim Alex Abrines ise bu maçta sakatlığı nedeni ile yer alamadı.

Anadolu Efes ile karşılaştırıldığında yetenek olarak daha kısıtlı. İlk yarıda Barça’da çift haneli skor üreten iki isim oldu. Bu isimler Nikola Mirotic ve Brandon Davies. Özellikle Davies’in stepsleri ile ilk yarının son saniyesinde yakaladığı üçlükler kritikti. İsabetli atışları ile birlikte karşılaşmanın ilk yarısı 53-50 Anadolu Efes’in üstünlüğü ile son buldu.

İkinci Yarı Daha Konsantre

Karşılaşmanın ikinci yarısında iki takımda çok daha temkinli başlarken ilk yarıya kıyasla daha sertlerdi. 3 dakika içerisinde skor 58-58 eşitlendi. Anadolu Efes’te skor yönünden suskun bir maç sergileyen Simon, sayı atmadan takıma maksimum fayda sağladı.

Larkin ise ikinci yarıya daha motive bir şekilde başladı. Maçı çok fazla isteyen yıldız skoreri Barcelona üst üste faullerle durdurmaya çalışsa da Larkin rakibine engel oldu. Anadolu Efes’in bütünü ile motive bir şekilde ilerlediği maçın son çeyreğinde üst üste kaçan serbest atışlar nedeni ile fark çift hanelere çıkmadı.

Son çeyrekte çok daha akıllı hamleler yapan Anadolu Efes, Sertaç’ın smacı ile skoru 76-65’e getirdi. Aradaki fark giderek artarken Jasikevicius mola istedi. Barcelona son anlarda farkı kapatmak için hücum yaparken Anadolu Efes’in ribauntları engelledi. Özellikle Moerman çok fazla skor üretmese de ribauntları ve mücadelesi ile takıma katkı sağladı. Karşılaşma 88-86 Anadolu Efes’in liderliği ile son buldu.