Anadolu Efes Formdan Düştü

Geçen iki sene boyunca ligde gösterdiği başarılı performans ile anılan Anadolu Efes formdan düştü. Yalnızca elde ettiği galibiyetler ile değil Beyaz Lacivert ekip aynı zamanda sahada sergilediği keyifli basketbol seyri ile de taraflı tarafsız tüm sporseverlerin takdirini kazanmıştı.

Anadolu Efes son müsabakasında sezonun ilk galibiyetini elde etti. İşte Anadolu Efes’in ligdeki performansına dair ayrıntılar…

Anadolu Efes’in iki yıldızı Larkin ve Micic Avrupa’nın önde gelen basketbol sitelerinde en iyi üç oyuncudan 2’si olarak yer alıyor. Lider karaktere sahip olan ‘Splash Biraderler’ bu sezon sahada beklenen etkiyi göstermekte zayıf kaldılar.

İlk müsabakada Larkin 19 ve Micic ise 12 top kaybı yaşadı. İstatistikler, bu sezonun en kötüsü olarak nitelendiriliyor.

Lacivert Beyazlı ekibin 2 MVP oyuncusuna yaptığı baskı, problemin ne şekilde çözüleceği sorusunu akıllara getiriyor. İki yetenek, toplam 31 top kaybı ile ekibin performansını olumsuz yönde etkiliyor. Efes ekibi, savunmada eksikliklere sahip bunun yerine hücuma yükleniyor.

Ancak sahada bu durumun pek mantıklı olduğu söylenemez. Taraftarlar, eski Anadolu Efes’i özlüyor.

Sertaç Şanlı Anadolu Efes’ten Ayrıldı

Yetenekli basketbolcu Sertaç Şanlı, sezon başında Anadolu Efes’ten ayrıldı. Milli sporcumuz THY Avrupa Ligi’nin en iyi oyuncularından biri olarak biliniyordu. Şanlı’nın yerine Filip Petrusev geldi fakat sahada beklenen etki görülemedi.

Elbette bunun sebebi Filip Petrusev’in kötü bir basketbol oyuncusu olması değil. Sırp oyuncu, hücum alanında hazırlık periyodunu son derece iyi geçiriyor ama bir türlü rolüne ısınmış görünmüyor.

Bu duruma sezonun daha yeni başladığı ve Şanlı’nın adapte olma döneminde olması da dahil edilebilir. İlerleyen dönemlerde Petrusev’in daha iyi bir oyun sergileyeceği düşünülüyor.

Bryant Dunston Eski Performansının Altında

Bryant Dunston, yaşının da ilerlemesi ile birlikte sahada eskiden olduğu gibi başarısını gösteremiyor. Yetenekli sporcu aynı zamanda Euroleague tarafından daha önce ‘Yılın Savunmacısı’ ödülünü kazandı. Atletik pota altı basketbolculardan biri olan Dunston agresif tavrı ile de ön plana çıkıyordu.  

Anadolu Efes’in diğer pivotlarından Tibor Pleiss savunma konusunda Dunston’ın yükünü hafifletemiyor.