Anadolu Efes Evinde Galip

THY Avrupa Ligi’nin 15’üncü haftasında kendi sahasında Baskonia’yı konuk eden temsilcimiz Anadolu Efes, iki süper yıldızı Vasilije Micic ve ShaneLarkin’in şahane performanslar sergilediği maçta Bask temsilcisini 87-72 mağlup ederek bu sezon 7’inci galibiyetine ulaştı.

Anadolu Efes’e konuk olduğu maça iyi başlamasına rağmen parkeden mağlup ayrılan Baskonia ise bu sonuçla birlikte bu sezon 10’uncu kez mağlup olmuş oldu.

Sinan Erdem’de MVP’lerin Şovu

THY Avrupa Ligi’nin son şampiyonu Anadolu Efes, geçtiğimiz sezon gösterdikleri performanslarla takımın en çok öne çıkan ve en değerli iki oyuncusu VasilijeMicic ve ShaneLarkin’in harika performans gösterdiği maçta aldığı galibiyetle moral buldu. 14 Aralık tarihinde karşılaşan iki ekipten konuk takım Baskonia maça da hızlı giren taraf oldu.

Anadolu Efes’in maçın başında yaşadığı savunma problemini iyi değerlendiren Bask temsilcisi, televizyon molasından önce de sonra da oyunun kontrolünü elinde tutarken, ShaneLarkin ile TiborPleiss oyuna ağırlıklarını koymaya başlasa da ilk çeyrek Baskonia’nın dış atışlarda da yüksek bir yüzde yakalamasıyla birlikte 13-21 Baskonia üstünlüğüyle sona erdi.

Temsilcimiz ikinci çeyrekte ilk çeyreğe göre çok daha iyi bir başlangıç yaptı ve Micic ile Simon’un liderliğinde iyi bir seri yakalayarak skorda dengeyi getirmeyi başardılar. Bu dengelemeden sonra Baskonia mecburi olarak bir mola alarak oyuna müdahale etti ve ilk çeyrekte olduğu gibi yine yüksek yüzdeli dış atışlarla farkı açtı.

Ancak Efes’in Micic’i vardı ve Micic oyuna ağırlığını koyduğu anda temsilcimiz sayılar bulmayı ve maçta ilk kez öne geçmeyi başardı. İki takımın da karşılıklı basketler bulduğu ikinci çeyrek 43-42 sona ererken, koç Ergin Ataman’ın kafasında ikinci yarı yapılabilecekler vardı. Anadolu Efes, ikinci yarının başında o kadar etkili bir performans ortaya koydu ki, bir anda farkı 8’e çıkartıp Bask temsilcisini mola almak zorunda bıraktı.

Ancak Baskonia mola dönüşünü yine çok iyi oynadı ve yakaladığı seriyle birlikte skora dengeyi getirdi. Bu denge bu sefer Anadolu Efes’i mola almak durumunda bırakırken, temsilcimiz de Baskonia’ya mola dönüşünde iyi refleks verdi ve üstünlüğü eline aldı ancak ribaunt konusunda yaşanan sıkıntılar Baskonia’nın yine öne geçmesine neden oldu.

İkinci çeyrekte Micic’in yaptığına benzer bir liderlikle sazı eline alan Larkin, bulduğu sayılarla Efes’i son çeyreğe 66-63 önde sokmayı başardı. Pleiss’in iki yönlü oyunu ve takımın gayet keyif veren savunması sayesinde Anadolu Efes rahat bir son çeyrek oynadı ve sahadan da 87-72’lik galibiyetle ayrıldı.

Anadolu Efes’te VasilijeMicic 24 sayı üreterek takımının ve maçın en çok skor üreten oyuncusu olurken, Micic’i 17 sayı ile Pleiss ve 16 sayı ile Larkin takip etti. Bask temsilcisinde ise SimoneFontecchio ve JaysonGranger’ın 17’şer sayısı galibiyeti getirmeye yetmedi.

Efes’in Takvimi Rahatlıyor

Baskonia karşısında aldığı galibiyetle birlikte moral depolayan Anadolu Efes’in önünde artık daha rahat bir takvim var. 16 Aralık tarihinde Makkabi Tel Aviv’e konuk olacak olan temsilcimiz, sonrasında ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde Bursaspor ile karşılaşacak.

13 Ocak’ta yapılması planlanan Barcelona maçına kadar kendisinden daha alt seviyede veya pek formda olmayan takımlarla karşılaşacak olan Ergin Ataman’ın öğrencileri, iyi bir ivme yakalarsa sezon adına değişiklikler yaratması işten bile değil.